featured

Putin’den Ukrayna’nın AB üyeliği yorumu

Rusya ile Ukrayna arasındaki NATO üyeliği talebi gerginliği daha sonra çıkan harp, uzun süreden beri devam ediyor. İki ülke arasında henüz ortak bir karara varılamazken, Ukrayna Avrupa Birliği’nin de yolunu açmak istiyor. AB üyeliği için müracaat sürecine giren ve Avrupa Komisyonu’ndan adaylık hakkı kazanabileceği belirtilen Ukrayna’ya karşı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yorumları merak ediliyordu.

“Rusya buna karşı değil”

Konuya ilişik açıklama meydana getiren Putin, Ukrayna’nın AB üyeliğinde bir sakınca görmediklerini, ” “AB, NATO benzer biçimde bir askeri örgüt değil. Her vakit dediğim gibi, duruşumuz bu açıdan çok tutarlı ve nettir. Rusya buna karşı değil.”” ifadeleriyle duyurdu.

Ukrayna ekonomisinde sübvansiyon öngörüsü

Ukrayna ekonomisinin oldukça büyük sübvansiyonlar gerektireceğini ve sonunda yarı bir sömürge ülke haline dönüşeceğini ileri devam eden Putin, cari harcamalar için bu ülkenin çok mühim yardımcı alacağını, sadece bu desteğin tayyare, vapur, elektronik benzer biçimde önemli endüstrileri düzeltemeyeceğini, çünkü Avrupa devletlerinin kendilerine rakip yaratmayacaklarını söylemiş oldu.

Sorunların Batı’dan kaynaklandığını iddia etti

Rusya’nın besin ve gübre ihracatını önemli seviyede artırma gücüne sahip olduğunu belirten Putin, besin tedarikinde Rusya’dan kaynaklanmayan, Batı’dan meydana gelen sorunlar yaşandığını söyledi. Putin, uluslararası topluluk için küresel besin ürünlerinin tedarikini artırma ve ihtiyaç sahibi ülkelerin taleplerini karşılamanın en önemli vazife olduğuna dikkati çekti. Rusya’nın tahıl arzının gelecek sürem 50 milyon tona çıkabileceğini dile getiren Putin, önceliğin Orta Doğu bölgesi ve Afrika ülkeleri olacağını söylemiş oldu.

“Karadeniz’de limanlara mayın yerleştiren biz değiliz”

Ukrayna’daki tahıl sorununun sorumlusunun Rusya olmadığının altını çizen Putin, “Ukrayna’dan tahıl tedarikine müdahale etmiyoruz. Karadeniz’de limanlara mayın yerleştiren bizler değiliz. Mayınları temizlesinler, gemileri çıkarsınlar. Biz bu gemilerin güvenliğini sağlarız.” dedi. Putin, Ukrayna’dan tahılın ihraç edilmesi için birkaç seçenek bulunduğunu ancak bunu ancak Kiev’in “okyanusun ötesine” odaklanmadan kendi sonucu ile vermesiyle gerçekleşebileceğine dikkati çekti.

“Gübre problemi yoksul ülkelerde açlık tehdidi oluşturacak”

Rusya ve Belarus’tan gübre sevkiyatının da önlendiğini, peşinden dünya piyasalarında gübre tedarikinde aleni yaşanabileceğini ve fiyatların yukarı çıkacağını ifade eden Putin, böylece yoksul ülkelerde açlık tehdidinin oluşacağını, bunun sorumlusunun ABD ve Avrupa yönetimlerinin olacağını dile getirdi. Putin, Amerika’nin büyük bir besin tedarikçisiyken şimdi net bir ithalatçı haline geldiğini ve ABD’nin para basıp dünyanın her yerinden yiyecek aldığına dikkati çekti.

“Biz kimseyi tehdit etmiyoruz”

Rusya’nın nükleer silahla tehdit ettiğine yönelik söylemler duyduklarını belirten Putin, sorumsuz politikacıların ağzından bu söylemlerin çıktığını sonrasında da oldukça üst düzeyde bu söylemlerin kullanıldığını anlatım etti. Putin, “Fakat bizler susacak mıyız? Buna bakılırsa biz de cevap veriyoruz. Biz cevap verir vermez çünkü bizlere ilişiyorlar ve Rusya’nın tehdit ettiğini söylüyorlar. Biz kimseyi (nükleer silahla) tehdit etmiyoruz. Hiçbir şeyle tehdit etmiyoruz. Ancak herkes neye sahip olduğumuzu ve egemenliğimizi korumak için gerekirse ne kullanacağımızı bilmelidir.” ifadelerini kullandı.

“Ukrayna’da çatışmaya sürüklendik”

Putin, Ukrayna’ya yönelik eylemlerinin zorunluluktan kaynaklandığını savunarak, “Askeri çatışmalar her vakit trajedidir. Bu ancak bizim tarafımızdan mecbur bir fiil. Kaçınılmaz bir zorunluluk. Hepsi çünkü. Biz ancak bu çizgiye sürüklendik.” diye konuştu. Ukrayna’da açılan tehdidin Rusya’nın Meksika’da Amerika karşıtı bir askeri bölge kurmasıyla aynı bulunduğunu belirten Putin, Amerika’nin Ukrayna’da Rusya karşıtı bir askeri sıçrama tahtası kurmaya başladığını hatırlattı. Putin, zamanında ABD’nin hemen yanı başındaki Küba’da üslerini kapattıklarını, sadece bunun görmezden gelindiğini hatırlattı. Rusya’ya yönelik yaptırımlarla birlikte Rus girişimcilerin “mülklerine el koyularak çalındığını” dile getiren Putin, bunun akıl sınırlarını aştığını anlatım etti. Putin, Rusya’dan ayrılan Batılı firmaların yerine yeni şirketler geldiğini de belirterek, bu yüzden birtakım ithal ürünleri ikame edeceklerini, kimilerini da sıfırdan üreteceklerini ifade etti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Putin’den Ukrayna’nın AB üyeliği yorumu
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!