indir-1-2

Papara, İninal Benzeri Elektronik Para Kuruluşlarına IBAN Özelliği Geliyor

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bugün Resmi Gazete’de piyasaya çıkan tebliğ ile elektronik para ve ödeme hizmeti kurumlarına IBAN oluşturma özelliği geliyor. Papara, İnnial, Paycell, Fastpay benzer biçimde müesseseların her müşterisine ayrı bir IBAN numarası oluşturulacak.

Bu düzenlemeden önce müşterilere yalnızca satın alan numarası veriliyordu. Bu hesaplara para göndermek için aynı para şirketini kullanmak ve müşteri numarası girmek gerekiyordu. IBAN’a para gönderdiğinizde ise müesseseun kendi banka hesabından gönderilip açıklamaya isim soy isim yazılıyordu. Bundan sonrasında tıpkı bankalar arasında para transferi yapıyormuş benzer biçimde para gönderimi ve alımı yapılacak.

Bankalar ile elektronik para kurumları arasındaki para transferi sorunu ortadan kalkıyor. Ek olarak uluslararası para transferinin önünü açıyor. IBAN ile para transferinin başlaması için elektronik para kuruluşlarının altyapıyı hazırlaması ve TCMB’ye müracaat yapması gerekecek. İşlemlerin tamamlanmasının arkasından her müşteriye ayrı IBAN numarası tanımlanacak ve kullanıma sunulacak.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!