wikiala

Osmanlıca Metinlerin Bulunduğu Dijital Kütüphane

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Osmanlı İmparatorluğu zamanında yazılan metinler dijital bir kütüphaneye toplandı. Wikilala ismindeki dijital kütüphane, matbaanın kullanımından Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküşüne kadarki süreçte basılan 109 bin 321 içeriği bünyesinde barındırıyor.

Https://www.Wikilala.Com/

Wikilala’da Osmanlıca olarak yazılmış kitaplar, makaleler, gazeteler, dergiler, belgeler ve tabelalar şeklinde çeşitli metinler yer alıyor. Sitedeki arama özelliği yardımıyla herhangi bir konu hakkında tüm içerikler listeleniyor. Üstelik latin harfleriyle aramayı da destekliyor.

Wikilala arşivine erişmek ve Osmanlıca içerikleri görüntülemek ücretli. Ücreti hakkında sitede informasyon bulunmuyor. 32 farklı üniversite ile anlaşma yapılmış. Bu üniversitedeki öğrenciler ve araştırmacılar Wikilala’yı sene sonuna kadar ücretsiz olarak kullanabiliyor.

Wikilala ekibi, Osmanlıca matbu metinlere ulaşarak dijital ortama aktarılmasını sağlıyor. Arşivin genişleyeceği ifade ediliyor. Ek olarak Eski Türkçe metinlerin günümüz Türkçesine çevirisi de yapılıyor. Wikilala ekibinin yanı sıra siz de elinizdeki Osmanlı dönemine ait metinleri platforma girebilirsiniz. “Sen de yükle” kısmından elinizdeki metni gönderebiliyorsunuz. Yetkililer inceledikten sonra elinizdeki metnin herkese erişmesini sağlıyor. Wikilala sitesinde şu an için birçok hata mevcut. Bazı sayfalarda site hata veriyor. Önümüzdeki aylarda daha stabil bir yapıya kavuşacaktır.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!