indir-1-9

Orman Yangınlarının Erken Tespiti İçin Yerli Çözüm: Tulumba

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Teknoloji, Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’te yerli girişimciler tarafından geliştirilen birçok teknolojik ürün sergileniyor. Deep Control Teknoloji tarafınca geliştirilen yangın tespit sistemi Tulumba, büyük ilgi görüyor.

Tulumba adlı elektronik seyretme sistemi ağaçların gövdesine monte ediliyor. Yaklaşık 5 kilometre alandaki yangını algılayıp 20 kilometre uzaklıktaki merkeze veri iletebiliyor. Böylelikle yangınların büyümeden denetim altına alınmasını sağlayacak. Üzerindeki pillerin yaklaşık 5 yıl ömrü olduğu belirtiliyor.

Tulumba’yı üzerinde gaz sensörü olan tek tek IoT aygıtı olarak tarif edebiliriz. Sensörden aldığı verileri LPWAN teknolojisi ile merkeze iletiyor. Veri iletimi için açık kaynak tabanlı bir “Erken Uyarı Sistemi” kurulması planlanıyor. Kullanıcılar Tulumba’yı edinip ya da kendisi benzer bir cihaz üreterek sisteme veri gönderebilecek. Bu sayede crowdsourcing (kitle kaynak) yöntemiyle ormanların güvenliği sağlanacak.

Cihazın çalışma sistemi ile ilgili olarak Deep Control Teknoloji Üretim Müdürü Emre Ekin, “Tulumba üzerinde bulunan kızılötesi sensörlerle ve gaz sensörleriyle yangını söndürüyor. İhtiyaca nazaran farklı sensörler de konulabilir. Genişletilebilir bir modül olarak oluşturduk. Sensörlerle ortamdaki informasyon ve göstergeleri algılayıp merkeze iletiyor. Yaklaşık 5 kilometrekare alandaki yangını algılayıp 20 kilometre uzaklıktaki merkeze veri iletebiliyor. Bu çözümü dileyen herkesin kullanabilmesi için açık kaynak olarak paylaştık, faydalı olmasını umuyoruz. Sensörler ve elektronik donanım küçük bir kutu içinde yer ediniyor ve üzerindeki kayışlarla ağacın gövdesine monte ediliyor. Üzerindeki pillerle yaklaşık 5 yıl ömrü var. 5 yıl boyunca belli aralıklara verileri merkeze gönderecek. Sistemin organik ortam ve canlılar üzerinde negatif bir etkisi de yok.” dedi.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!