featured

Omicron varyantı nedeniyle Hollanda kapanmaya gidiyor

Üzerinden hemen hemen 2 yıl geçen ve bitmesini beklediğimiz koronavirüs pandemisi tam aksine kaygı vermeye devam ediyor. Afrika’dan yayılan Omicron varyantı tüm dünyayı etkisi altına alırken kapanma haberleri gelmeye başladı.

Hollanda kapanıyor

Yüzde 70 daha hızlı bulaştığı anlatılan ve mRNA aşılarını da aştığı belirtilen Omicron varyantı 100 ülkede görüldü. Vaka sayıları sadece İngiltere’de 30 bine doğru giderken ülkelerin varyantı tam olarak tespit edemediğini söyleyenler de mevcut.

Bugüne kadar aşı olmayan vatandaşlar için ülkeler çeşitli kısıtlamalar uyguluyordu sadece ilk kez 2 yıl öncesine döndük ve aşıya rağmen kapanma geri geldi. Hollanda bir süre kısmi kapanma uygulama kararı aldı.

Başbakan Mark Rutte çok hızlı yayılan Omicron varyantı sebebiyle kaçınılmaz bir şekilde kapanmaya gitmek mecburiyetinde bırakıldıklarını belirtti. Bugün süregelen kısmi kapanmada lüzumlu olmayan mağazalar, barlar, spor salonları, berberler ve öteki halka açık mekânlar kapalı kalacak.

Gerekmediği sürece vatandaşların evden çıkmaması istenirken kapanma boyunca evlerde bir tek iki konuk ağırlanabilecek. 24-26 Aralık tarihlerinde ise bu sayı 4 olacak. Okulların da 9 Ocak geçmişine kadar kapalı kalacağı ifade ediliyor. Kapanmanın ise 14 Ocak tarihine kadar devam edeceği ifade ediliyor. Aslına bakarsan bir süredir ülkede zamanı ve gezinsel mekânlara girişler de kısıtlanmıştı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Omicron varyantı nedeniyle Hollanda kapanmaya gidiyor
Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!