featured

Ölümcül kazaya karışan bir Tesla sürücüsünün Autopilot kullandığı ortaya çıktı

Bir Tesla sürücüsü, Autopilot sistemiyle aracını kullanırken kırmızı ışıkta geçerek iki kişinin ölümüyle sonuçlanan bir kazaya karıştı. Araç sürücüsü, müşterilere sunulan yarı otonom sürüş özelliklerini kullanan birine karşı açılan ilk ağır kabahatlamalarla karşı karşıya kaldı.

Kazanın Autopilot kaynaklı olup olmadığı bilinmiyor

2019 senesinde Kevin George Aziz Riad, Tesla Model S ile Los Angeles’ta bir kırmızı ışıkta geçerek bir Honda Civic’e çarptı. Kaza sonucunda Riad ve yanındaki kişi yaralanırken Civic’te bulunan iki birey yaşamını yitirdi.

Yaşanan kazanın arkasından son birkaç senedir vakaı araştıran ABD’nin Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), kaza esnasında Tesla’nın yarı otonom sürüş modu olan Autopilot’un açık bulunduğunu bildirdi.NHTSA, yaptığı bir açıklamada yarı otonom bir sisteme haiz olsa bile araçların her zaman sürücünün denetimü altında olması gerektirdiğini belirtti.

Kazaya Autopilot sisteminin mi niçin olduğu bilinmiyor sadece yarı otonom sürüş sistemi kullanan bir sürücünün karıştığı ölümcül bir kaza nedeniyle ABD’de ağır kabahatla kabahatlanan ilk birey olabileceği belirtiliyor. Riad, adam öldürmeyle yargılanıyor ve ön duruşması 23 Şubat’ta yapılacak.

NHTSA ve Ulusal Ulaştırma Güvenliği Kurulu, ölümcül olanlar da dahil olmak üzere birden fazla kaza için Autopilot sistemi hakkında soruşturma başlattılar.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Ölümcül kazaya karışan bir Tesla sürücüsünün Autopilot kullandığı ortaya çıktı
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!