indir-17-1

Nvidia Patronu Huang’a En Prestijli Ödül

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AMD’nin son dönemdeki çok ciddi ataklarına rağmen piyasa ilgisini çok iyi yöneterek vaktinde tedbirler alan Nvidia tarihinde ilk kere 6 milyar dolar gelir seviyesine yaklaştı. Sunucu tarafından tutun otonom çalgılara kadar birçok alan büyük hizmetleri olan Nvidia’nın patronu da en prestijli ödüllerden birisine layık görüldü.

Robert N. Noyce ödülü

58 yaşındaki efsaneleşmiş isim Nvidia’yı 1993 yılında kurmuştu. Voodoo kartlarının fırtınalar estirdiği dönemde bir süre gelişmeleri izlemeyi tercih eden Huang önce NV1 adındaki multimedya PCI kartını piyasaya sürdü. Yenilikçi hesaplama teknolojileri ile DirectX gelene kadar sektörde standart haline gelen NV1 daha sonra 1999 senesinde ilk GPU piyasaya çıktı.

3DFX Interactive piyasadan çekilince teknolojilerini satın alan Nvidia yavaş yavaş hâkimiyetini arttırmaya başladı. Milyonlarca satan ürünlerin yanında Xbox ve PS3 şeklinde dönemin göze konsollarına da yonga tasarladı.

Bugün geldiğimiz noktada sunucu teknolojilerinden süper bilgisayarlara ve otonom araç sistemlerine kadar birçok alanda Huang’ın etkisi büyük bir şekilde hissediliyor. Bundan önce de ünlü isim pek çok ödüle layık görülmüştü.

Fairchild ve Intel’in kurucularından olan Robert N. Noyce; yarı iletken sektörünün öncü isimlerinden birisi olarak gösteriliyor ve her yıl bu sektöre en fazla katkıyı yaptığı değerlendirilen yöneticilere adını taşıyan başarı ödülü veriliyor. Geçen yıl bu ödül Lisa Su’ya verilmişti.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!