featured

NASA’nın Ay görevi için kritik viraj geçildi

NASA, Artemis görevi kapsamında gelecek yıllarda önce Ay’a daha sonra da Mars’a astronot göndermek istiyor. NASA, Artemis’i uzun solukta Ay’da kalıcı yapılar için temel atmak, yerleşmek ve en nihayetinde Mars’a insan göndermek için bir adım olarak görüyor. Asıl hedefi 2024 yılında Ay’a insanlı iniş gerçekleştirmek olan Artemis görevi, finansal zorluklar sebebiyle 2025 yılına ertelenmişti.

NASA’nın sıkıntılı dönemi

NASA, Artemis 1 görevi için şimdiye kadar sıkıntılı test süreçlerinden geçmiş ve istediğini elde edememişti. NASA, Artemis 1 “pratik provasını” birkaç sorun yaşamasına rağmen ilk kere tamamlamayı başardı. Kurumdan meydana getirilen açıklamada, ilk kere roketin tüm yakıt tanklarının doldurulduğu ve son sıradüzen olan geri sayıma geçildiği açıklandı. “Pratik prova”, roketin reel fırlatılması yapılmadan füze fırlatılmasının simülasyonla yapılmasını sağlayan testlere deniyor. Fırlatma ekibi, muhtelif sızıntılar ve halihazırda düzeltilmiş olan öteki sorunlar nedeniyle bu yılın başlarında SLS roketinin testlerinde başarısız olmuştu.

Maliyet sorunları var

Yapılan açıklamalara göre, her rolü minimum 4.1 milyar dolara mal olacak proje 2026 yılına bile yetişmeyebilir. Bu senenin başında NASA yöneticisi Bill Nelson, ihtiyaç duyulan kapsamlı maliyetleri karşılanmasına ehil fon ayırmadıklarını söylemiş ve suçu Kongre’ye atmıştı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
NASA’nın Ay görevi için kritik viraj geçildi
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!