featured

NASA Uzay Sergisi 8 Aralık’ta Türkiye’de: Gerçek Ay Taşı’na dokunabilirsiniz

Son yıllarda uzayda yapılan keşifler ve teknolojilerin gelişmesi ile birlikte şüphesiz uzaya olan merak biroldukça insanda artmış durumda. Bu tarzda bir merakı olanlar için de geçtiğimiz saatlerde güzel bir haber paylaşıldı.

NASA Uzay Sergisi Türkiye’de

4 yıl içinde 12 ülkede 4 milyondan fazla ziyaretçiye sahip olan NASA Uzay Sergisi, HUPALUPAEXPO tarafınca Türkiye’ye getirildi. Metropol İstanbul içinde 2.300 m2 büyüklüğünde alana kurulan NASA Uzay Sergisi, 8 Aralık’ta kapılarını açıyor. Serginin biletleri, Biletix ve Mobilet’ten online veya Metropol İstanbul, NASA Uzay Sergisi girişinde yer alan bilet gişelerinden satın alınabilir.

Sergide, Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) uzay görevlerine tanıklık etmiş gerçek boyuttaki eserlerin de içinde bulunduğu 200’ün üzerinde yapıt içeriyor. NASA’nın 50 yıllık uzay çalışmalarını ve deneyimlerini yansıttığı NASA Uzay Sergisi, bünyesinde yer alan gerçek boyutlu ve tarihi öneme haiz koleksiyon eserleri, interaktif teknolojilerle zenginleştirilmiş VR alanları ile uzayı deneyimleme imkanı sunarken, ziyaretçilerini evrenin gizemine ışık tutan bir yolculuğa çıkarıyor.

Serginin en dikkat çeken tarafı ise ziyaretçilerin dokunabileceği gerçek Ay Taşı. Ayrıca uzay roketlerinin kopyaları ve tam boyutlu uzay aracı modelleri, Saturn V roketinin 10 metre uzunluğundaki modeli, uzaya giden astronotlar tarafından bizzat giyilen giysiler, astronot menüleri ve görevlerde kullanılan ekipmanlar ile Apollo kapsülü, Sputnik 1 uydusunun ve Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) modelleri en çok ilgi çeken parçalar arasında içeriyor. Sergide, Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX tarafından geliştirilen Starship’in prototip modeli de bulunuyor. Space X, eylül ayında Dragon kapsülüyle ilk sivil yolculu uzay uçuşunu yapmıştı.

Rehberli turlar ile VR ve simülasyon teknolojileriyle donatılan bu sergi her yaştan ziyaretçiye uygun durumda. NASA Uzay Sergisi, Yapı Kredi, İTÜ ETA Vakfı tabiat Koleji, Roketsan, Uzay Sistemleri Tasarım ve test Laboratuvarı (USTLL), CarrefourSA, Digiturk, Minika ve Asimetrik tarafından destekleniyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
NASA Uzay Sergisi 8 Aralık’ta Türkiye’de: Gerçek Ay Taşı’na dokunabilirsiniz
Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!