featured

NASA, Artemis 1 görevi için fırlatma tarihini duyurdu

NASA, Artemis 1 görevi için ilk roketin fırlatılış tarihini (hedeflenen tarihi) duyurmasının ardından heyecan verici sinematik bir video yayınladı.

Artemis 1 ne vakit fırlatılacak?

29 Ağustos benzer biçimde fazlaca yakın bir tarihte gerçekleştirilmesi planlanan Artemis 1 görevi, 50 senelik aradan sonrasında astronotların tekrar ay yüzeyine ayak basacağı, insanlı yeni feza araştırmaları çağını başlatacak. NASA’nın Artemis I görevi ile ek olarak Ay’da sürdürülebilir bir ömür kurulması hedefleniyor. NASA’nın Artemis: Ay’a Fırlatılıyor videosunda Orion kapsülünü uzaya fırlatan güçlü Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketini görüyoruz. NASA, Artemis I’in NASA’nın derin uzay bulgu sistemlerinin (Orion uzay aracı, SLS roketi ve Florida, Cape Canaveral’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki yer sistemi) ilk entegre testi olacağını belirtiyor.

Mürettebatsız uçuş testi

Artemis 1 misyonu, insan varlığını Ay ve ötesine nakliyat noktasında derin uzay araştırmaları için bir temel olacak ve giderek daha kompleks hale gelecek bir dizi görevin ilki olacak, bununla beraber mürettebatsız bir uçuş testi olacak.

En uzun mesafeye uçan uzay aracı olacak

Uzun zamandır beklenen Artemis 1, altı hafta kadar sürecek görevi süresince Ay’ın binlerce mil ötesine, Dünya’dan da 280.000 mil öteye gidecek şekilde tasarlanmış. Şimdiye kadar gördüğümüz feza araçlarından fazlaca daha çok bir uçuş gerçekleştirecek. Artemis I, görevi esnasında SLS roketi ve Orion uzay aracı beklendiği şeklinde performans gösterirse, 2024 yılı için hedeflenen Artemis 2 de aynı rotada uçacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
NASA, Artemis 1 görevi için fırlatma tarihini duyurdu
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!