indir-6-1

Mısır, On Yıl İçinde Su Kıtlığı ile Karşı Karşıya Kalabilir

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) İnşaat ve Çevre Mühendisliği Bölümü’ndeki araştırmacılar tarafından meydana getirilen ve Nature Communications isminde bilimsel nitelikli dergide yayınlanan yeni bir araştırmada, nüfus ve ekonomi tahmin edildiği gibi büyümeye devam ederse Mısır, Nil Nehri tarafından sağlanandan daha çok su ithal edecek.

Araştırma bununla beraber Mısır’ın daha sürdürülebilir bir gelecek için su tedarikini nasıl güçlendirebileceğine dair öneriler de sunuyor.

Araştırmacılara gore tarım, mısır ekonomisinin en önemli sektörlerinden biri. Nil Nehri, binlerce yıldır Mısır’a gereğinden fazla su sağlıyor. Nehirden gelen suyun ortalama yüzde 90’ı Mısır’ın tarımsal üretimine gidiyor. Uzmanlar, nüfus büyüdükçe ve iktisat genişledikçe suya olan talebin de önemli derecede arttığını ifade ediyor.

Ülke, on yıl içinde dışa bağımlı olabilir

Araştırmacılardan Catherine Nikiel bununla ilgili, “İnsan sayısı arttığında daha çok yiyeceğe ihtiyacınız olur. Hem de iktisat iyileştikçe ve tecim bağlantıları geliştikçe insanoğlun beslenme biçimleri de değişir ve su ihtiyacı daha da artar” ifadelerini kullandı.

Araştırma, uzmanlara su talebinin ne vakit arttığını öğrenmek için geçmişte ve gelecekteki tüketim eğilimlerini detaylı bir halde incelemelerini sağladı. Bulgular sonucunda da ülkenin on yıl içerisinde ciddi bir su kıtlığıyla karşı karşıya kalabileceğini ve bu konuda dışa bağımlı olacaklarını keşfettiler.

Araştırmacılara nazaran bunu önlemek için insanların tarımda daha düşük su gereksinimi olan ürünler kullanması etkili olabilir. Ayrıca ülke, su yönetimini en iyi şekilde yapmalı; yani kaynakları daha dikkatli bir şekilde yönetebilmeli.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!