ingenuity_5934

Mars Helikopterinin Havadan Çektiği İlk Fotoğraf Paylaşıldı

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

NASA tarafınca 30 Temmuz 2020 tarihinde fırlatılan Perseverance aracı, 7 ay süren yolculuğun arkasından 18 Şubat 2021’de Mars’a inmişti. Araç, üzerine yerleştirilmiş Ingenuity adlı mini helikopter, 19 Nisan’da ilk uçuşunu gerçekleştirmişti. Yerden yaklaşık 3 metre yükselen ve 30 saniye boyunca havada asılı kalan helikopter, kendi çevresinde birkaç tur attıktan sonrasında yumuşak iniş yaptı. Helikopter, 22 Nisan’da ikinci uçuş denemesini tamamladı. Başka bir gezegende uçan ilk helikopter unvanlı Ingenuity, bu uçuş sırasında 5,2 metre yüksekliğe çıktı.

HAVADAN MARS YÜZEYİNİ ÇEKTİ

NASA, söz mevzusu uçuş sırasında çekilen yeni bir görüntü paylaştı. Görüntüde, helikopterin uçuş takımları ve yüzeydeki Perseverance aracına ilişik izler görülebiliyor.

TARİHE GEÇTİ

Ingenuity isminde helikopter, Dünya’dan farklı bir gezegende havalanan ilk helikopter olarak tarihe geçti. Helikopter, daha sonraki uçuşlarda havadan Mars yüzeyini görüntüleyecek ve gelecekteki insanlı Mars keşifleri için bölgeyi haritalandıracak. Bu sayede Ingenuity, yüzeydeki Perseverance aracının ulaşamadığı yerleri havadan fotoğraflayacak.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!