featured

KYK borçlarına yeni düzenleme: Masada 2 formül var

KYK borcu bulunan 5 milyondan fazla genç bulunurken, birçoğu borçların ödenmesi noktasında sıkıntılar yaşamış olduğu için icralık duruma düştü. Toplam borcun 5,5 milyar lira olduğu hesaplandı. Sorunun çözümüne ilişik müjde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Faizin düşmanı biziz. İlk kabine toplantımızda bu mevzuyla ilgili açıklamamızı yapacağız. Biz gençlerimizi faize kurban etmeyiz. Hatta enflasyona kurban etmeyiz. Biz çalışmamızı yapıyoruz, kabine toplantımızdan sonrasında açıklamamızı yapacağız.” açıklamasında bulunmuş oldu.

Masadaki 2 formül

Çalışmalar kapsamında masaya 2 formül yatırıldı. İlk formüle göre, KYK burslarında anapara üzerine eklenen faiz üzerinden bir indirim yapılacak. KYK burslarında, “anapara üstünden alınacak faiz oranına bir sınır belirlenmesi” öngörülüyor.

‘Sıfır ürem’ formülü

Masadaki ikinci formülün, sıfır ürem olduğu, buna bakılırsa meydana getirilen çalışmayla öğrencilerden yalnızca sermaye talep edileceği ileri sürülüyor.

‘Ana paradan ödün yok’

Öğrencilerin artan enflasyondan etkilenmemesi mağdur olmamaları için bu şekilde bir düzenlemenin gelebileceği belirtilirken, KYK borçlarında anaparadan ödün verilmeyeceğinin altı çiziliyor. İcralık olan öğrencilere af İcralık olan 400 bin öğrencelere yönelik de ‘yapılandırmaya gidilebileceği, af çıkabileceği değerlendiriliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
KYK borçlarına yeni düzenleme: Masada 2 formül var
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!