featured

Kuzey Denizi’ne yüzen güneş enerjisi parkı yerleştirilecek

Alman sürdürülebilir enerji firması RWE ve açık deniz güneş enerjisi geliştiricisi SolarDuck, ‘yüzen güneş enerjisi parkları’ oluşturmak ve kullanımını genişletmek adına işbirliği yaptıklarını duyurdular. İşbirliğinin bir parçası olarak RWE, SolarDuck’ın Kuzey Denizi’nde yer alacak ilk açık deniz pilot projesine yatırım yapacak.

Açık deniz rüzgar çiftliklerine entegre edilebilecek

‘Merganser’ adlı tam ölçekli aleni deniz güneş enerjisi parkı projesi Belçika’nın Ostend açıklarında kurulacak. Pilot proje, 0,5 MWp kapasiteye sahip olacak. Merganser’in Kuzey Denizi’nde etkinlik gösterecek olmasının RWE ve SolarDuck’a dünyanın en sıkıntılı aleni deniz ortamlarından birinde mühim ilk elden tecrübe sağlayacağı belirtiliyor. Projenin, başarılı olması halinde hızla gelişen teknolojinin gelecek yıldan itibaren ticarileştirilmesi planlanıyor.

Kuzey Denizi’ne yüzen güneş enerjisi parkı yerleştirilecek

SolarDuck’ın sisteminde güneş panelleri, suyun 5 metre üzerinde yer alıyor. Saatte yaklaşık 110 km hıza kadar rüzgarlara dayanabilen üçgen şekilli platformun, öngörülen kullanım ömrünün 30 sene olduğu söyleniyor. Uzun vadede RWE, teknolojiyi Hollandse Kust West açık deniz rüzgar çiftliğine entegre etmeyi planlıyor. RWE tarafından meydana getirilen açıklamada açık denizde yüzen güneş enerjisi parklarının, bir aleni deniz rüzgar çiftliğine entegrasyonunun enerji üretimi için okyanus alanının daha bereketli kullanımının sağlanması anlamına geldiği açıklandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Kuzey Denizi’ne yüzen güneş enerjisi parkı yerleştirilecek
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!