indir-13-2

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Sektörüne 65 Milyondan Fazla Destek

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kültür ve turizm Bakanlığı’ndan meydana getirilen açıklamaya nazaran, bu yıl 356 proje için beyaz perde sektörüne 65 milyon 450 bin lira destek sağlandı. Bakanlık’ın aktardığına gore, yalnız bu yıl olan son destekleme kurulu toplantısında sinemadaki 18 proje için 17 milyon 450 bin lira destek verildi.

Bakanlık tarafınca sağlanan desteklerle 5 yönetmenin ilk uzun metrajlı filmlerini yapabilmesine olanak verildi. Yıl boyunca 5 tane “ilk uzun metrajlı kurgu film yapım” projesine 3 milyon 750 bin lira, 11 tane “uzun metrajlı beyazperde film yapım” projesine 13 milyon 300 bin lira, 2 adet “çekim sonrası” projesine ise 400 bin lira destek sağlandı.

Farklı türlerden projeleri içeren destek sunar, bakanlık ve beyaz perde sektör temsilcilerinden oluşan 8 kişilik destekleme kurulunca değerlendirildi. Yönetmen Banu Sıvacı’nın “Günyüzü” ve “Bozkır”, yönetmen Ali Özel’in “Beklenti”, yönetmen Mahmut Fazıl Coşkun’un “Ölüleri Yakma Cemiyeti”, yönetmen Tayfun Pirselimoğlu’nun Cannes Film Festivali’nin “Cinefondation Atelier” bölümüne seçilen “İdea”, yönetmen Pelin Esmer’in “O da Bir Şey mi”, yönetmen Derviş Zaim’in “Suç”, yönetmen Erdem Tepegöz’ün “Çığ” ve yönetmen İsmail Güneş’in “Kurban” filmleri Bakanlık tarafınca desteklenen yapımlar içinde yer aldı

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!