Kripto

Kripto Paralar İçin Düzenlemeler Son Aşamaya Geldi

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para dünyasında dolandırıcılık ve güvensizlik ortamının oluşması devletleri de harekete geçirdi. Manipülasyonların ve mağduriyetlerin önüne geçmek adına pek çok devlet düzenlemeler yapmış durumda. Ülkemizde de bu anlamda önemli adımlar atılıyor.

Kripto para düzenlemesi ne süre?

Geçtiğimiz aylarda MASAK kripto para borsalarının müşterilerine ilişkin tüm verileri talep etmişti. Hemen sonra kripto paraların ödeme ve aracı işlemlerde kullanılması yasaklandı. Son olarak da belirli bir meblağ üzeri ya da şüpheli işlemlerin MASAK’a bildirilmesi mecburi hale getirildi.

Bu tarz şeylerin haricinde bir vergilendirme çalışması da var. Bakan Lütfi Elvan kısa süre önce CNN Türk’e yaptığı açıklamalarda kripto paraların yasaklanması şeklinde bir durumun söz mevzusu olmadığını ve alım-satım meydana getiren insanların kötü niyetli olmadıklarını belirtti.

Vergilendirme konusunda ise SPK, BDDK ve Gelir İdaresi Başkanlığı ortaklığında çalışmalar yapılıyor. Kripto varlıkların tanımlanması ve borsaları yükümlülükleri benzer biçimde detayların yanında vergilendirme için de dünyadaki örnekler inceleniyor.

Bakan Elvan taslak metninin son aşamaya geldiğini ancak tam olgunlaşmadığını belirtiyor. Acil etmek istemediklerini dile getiren Elvan ülkemiz için fırsatlar sunacak bir kanun olmasını istediklerini vurguluyor. Bu bakımdan kripto para kanunun yıl bitmeden kabul edilmesi yüksek ihtimal benzer biçimde duruyor.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!