featured

KPSS iptal edildi

Geçen pazar günü ÖSYM tarafınca meydana getirilen Kamu Personeli Seçme Sınavı ondan sonra adayların toplumsal medyada paylaştığı belgelerden, sınav sorularından bir kısmının (minimum 20-30 soru) Yediiklim Yayınevi kitapçıklarındaki sorularla birebir aynı olduğu, hatta aynı sorularda yer alan cevap şıklarının yerleştirilmesinin dahi aynı olduğu ortaya çıkmıştı.

KPSS OTURUMLARI İPTAL EDİLDİ

KPSS sorularının sızdırıldığı iddiasıyla görevden alınan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün’ün yerine atanan Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, 31 Temmuz’da meydana getirilen KPSS oturumunun iptal ediğini deklare etti.

KAMUOYU VİCDANI BAKIMDAN KABÜLÜ MÜMKÜN DEĞİL

Böyle bir tablonun hem kurumumuzun çalışma ilkeleri hem hukuk bununla beraber kamuoyu vicdanı bakımından kabulü asla mümkün değildir. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın direktifiyle Devlet Denetleme Kurulu Başkanlığı hemen harekete geçerek araştırma başlatmıştır.

ÜÇ OTURUM DA ERTELENDİ

Yapılan kapsamlı değerlendirmelerin peşinden hem 31 Temmuz 2022’de yapılan KPSS oturumları iptal edilmiş bununla birlikte 6-7 Ağustos ve 14 Ağustos 2022 tarihinde yapılması planlanan oturumlar ertelenmiştir.

ÜCRET TALEP EDİLMEYECEK

İptal edilen ve ertelenen sınavlara ait yeni takvim en kısa sürede kamuoyuyla paylaşılacaktır. Yeni KPSS sınav takvimi 17 Eylül’de başlayacaktır. Sınavı iptal edilen KPSS adaylarından, gireceği yeni sınav için herhangi bir ilave ücret talep edilmeyecektir. Amacımız tüm adaylara gönül huzuruyla katılacakları ve sonucunun adaletinden güvenli olacakları bir imtihan ortamı oluşturmaktır.

TÜM ADAYLARDAN ÖZÜR DİLİYORUZ

Ortaya çıkan eksiklikleri ve aksaklıkları açık yüreklilikle kamuoyuyla paylaşmak ve gereken tedbirleri faal biçimde almak üzere ÖSYM’nin milletin kalbindeki yerini güçlendirmekte kararlıyız. Hiç dilek etmediğimiz biçimde iptal ve ertelemelere sebebiyet veren bu talihsiz süreçten dolayı bütün adaylardan özür dileriz.

DDK BAŞKANI: KAFALARDA SORU İŞARETİ KALMAMASI İÇİN

31 Temmuz’da meydana getirilen KPSS’de çıkan sorulardan bazılarının, sınavdan ilkin yayınevinin deneme sınavındaki sorularla aynı olduğu yönündeki iddialar üzerine Devlet Denetleme Kurulu’nca inceleme başlatıldı. DDK Başkanı Yunus Arıncı “Kamu vicdanını rahatlatmak ve hiç bir vatandaşımızın kafasında sual işareti kalmaması adına 31 Temmuz’da gerçekleşen KPSS’nin iptaline lüzum görülmüştür” ifadelerini kullandı.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan yazılı açıklamada ise soruşturmanın titizlikle sürdürüldüğü belirtilerek, “ÖSYM tarafınca 31 Temmuz 2022 tarihinde meydana gelen 2022 KPSS Genel Kültür, Genel Yetenek Sınavlarına ilişkin olarak 2022 KPSS sorularının çalındığına, sızdırıldığına yönelik çıkan iddialarla ilgili olarak Devlet Denetleme Kurulu tarafından Cumhuriyet Başsavcılığımıza yapılan suç duyurusu üstüne tahkikat başlatılmıştır. Başlatılan tahkikat kapsamında 3 Ağustos 2022 günü Ankara Sulh Ceza Hakimliğinden alınan arama ve el koyma kararı doğrultusunda Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne verilen talimatlarla hususi bir eğitim kurumuna ilişkin yayın evi ve dershanesinde aynı gün arama ve el koyma işlemi yapılma, aramalar neticesinde bir kısım dijital materyaller ile soru kitapçıklarına el konulmuştur. Soruşturma oldukca yönlü olarak ve titizlikle sürdürülmektedir” denildi.

YAYINEVİNE BASKIN

İl Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince dün Yediiklim Yayınevi’ne ait 2 adrese baskın düzenlenmiş, aramalarda fazlaca sayıda dijital materyal ve sual kitapçığına el koyulmuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
KPSS iptal edildi
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!