INDIA

Koronavirüs Hint Varyantı Endişe Varyantı Olarak Nitelendirildi

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tüm Dünya’yı etkisi altına alan koronavirüs pandemisi devam ederken Hindistan varyantı sebebiyle artan koronavirüs vakaları da çeşitli çevreler için kaygı uyandırıyor. İngiltere’deki sağlık yetkilileri ise Hindistan varyasyonunu ‘’kaygı varyantı’’ olarak nitelendirdi.

İlk olarak Hindistan’da ortaya çıkan ve İngiltere’ye de yayılan 3 Hindistan varyantından birisi olan B.1.617.2 varyantı için İngiltere’de bulunan Public Health England kısaca İngiliz Halk Sağlığı Kurumu ; minimum kent varyantı kadar bulaşıcı ifadelerini kullandı şu demek oluyor ki başka bir deyişle yeni varyant bulaşıcılık konusunda daha önce de haberlerimizde size aktardığımız kent varyantına benzer düzeyde.

Vakalar

Londra ve Bolton kentleri ağırlıklı olmak üzere ilgili varyanta ilişkin olay sayıları geçen haftadan bu yana 202’den 520’ye çıkmış durumda bulunuyor. ,

Durumun son derece titiz bir şekilde ele alındığını söyleyen Başkan Boris Johnson ise varyantla ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, “Çok dikkatli olmalıyız” ifadelerini kullandı. Johnson, Hindistan varyantı sebebiyle meydana getirilen testlerin artırıldığını belirtti ve virüsün takibi konusunda ‘’son aşama katı’’ olacaklarını açıkladı.

3 varyant

Söz konusu varyant bilim insanları tarafından incelenirken PHE tarafından meydana getirilen açıklamalarda “Hindistan’da tespit edilen varyantlardan herhangi birinin, hastalığın daha ağır geçmiş olmasına neden olduğuna veya uygulanan aşıların etkinliğini düşürdüğüne dair hemen hemen yeterli data bulunmamaktadır” ifadeleri kullanıldı.

Bilim insanları benzer genetik suşlarda bulunan B.1.617.1 ve B.1.617.3 ( iki varyanta da E484Q mutasyonu mevcut ancak B.1.617.2’de söz konusu mutasyon mevcut değil ) suşlarının ise şu an için ‘’endişe varyantı’’ olarak nitelendirmiyor sadece ilgili varyantlar halen daha inceleme altında bulunuyor.

Son olarak bahsi geçen B.1.617.2 adlı varyant daha bulaşıcı olmasına rağmen bilim insanları şu an için virüsün daha ölümcül olmadığı görüşünde. AstraZeneca ve Pfizer aşılarının ise söz konusu varyanta karşı etkili olduğuna yönelik erken araştırmaların bulguları ise yayımlanmış durumda ancak bu durumların doğrusunu gelecekte yapılacak olan ek çalışmalar ortaya koyacak.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!