featured

John Deere’in otonom traktörü üretime hazır

John Deere, otonom sürüş teknolojisinin sadece A noktasından B noktasına gitmek için geliştirilen bir teknoloji olmadığını gösterdi ve CES 2022’de tamamen otonom traktörünü görücüye çıkardı.

Şirketten meydana getirilen açıklamada, otonom traktörün seri üretime hazır olduğu belirtildi. Şirketin geliştirdiği sistemde 8R 410 model traktör, çizel pulluk, GPS yönlendirme sistemi ve öteki gelişmiş teknolojiler kombine edilmiş.

Otonom traktörde altı çift stereo kamera ve Nvidia GPU kullanılmış. Bu sayede sistem, 360 aşama engel tespiti ve mesafe hesaplama yapabiliyor. Kameralar tarafınca yakalanan görüntüler, her pikseli yaklaşık 100 milisaniyede sınıflandıran ve karşılaşılan bir engele göre makinenin durmasını ya da hareket etmesini sağlayan bir sinir ağından geçiyor.

John Deere tarafınca geliştirilen otonom traktör ayrıca, belirlenen coğrafi sınırlar doğrultusunda (geofence) devamlı olarak pozisyon denetimü yapıyor. Böylece makinenin olması ihtiyaç duyulan yerde ve 2,5 cm’den daha azca hata payıyla çalışması sağlanıyor.

Çiftçilerin makineyi kullanmak için sadece tarlaya götürmesi ve otonom sürüşe ayarlaması yeterli. Ardından mobil uygulama aracılığıyla makinenin işe başlamasını sağlayabilir ve aracı orada bırakıp diğer işleriyle ilgilenebilirler. Elbette bu süre zarfında yine mobil uygulama üzerinden makinenin durumunu izlemeleri de mümkün.

Kullanıcılar mobil uygulama üzerinden canlı video, görüntü, veri ve ölçümlere erişebilmenin yanı sıra makinenin hızını ve pulluğun derinliğini ayarlayabiliyor. Sistem, çalışma esnasında herhangi bir anormallik tespit edildiğinde uygulama üzerinden kullanıcıyı bilgilendiriyor.

Direksiyonu kendi kendine denetim eden traktörler senelerdir sektörde kullanılıyor. Sadece bu traktör, bunun da ilerisine giderek çiftçinin tarla sürerken kabinde bulunmasını gerektirmeyecek. Otonom traktörün 2022’nin nihayetinde sınırlı sayıda üretimle başlayarak satışa sunulması planlanıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
John Deere’in otonom traktörü üretime hazır
Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!