featured

James Webb Uzay Teleskobu fırlatıldı: Şimdiye kadarki en güçlü teleskop

Uzun çalışmalar sonucunda geliştirilen James Webb Uzay Teleskobu fırlatıldı. Hubble Uzay Teleskobu’nun halefi olacak uzay teleskobu, Fransız Guyanası’nda ESA’nın(Avrupa Uzay Ajansı) uzay merkezindeki fırlatma rampasından Arianespace’in Ariane 5 roketiyle gönderildi.

Webb Uzay Teleskobu uzaya gönderildi

Kızılötesi spektrumun derinliklerini saptamak için inşa edilen James Webb Uzay Teleskobu, evrenin tarihini araştırmaya yardımcı olacak. 13.6 milyar yıl öncesine dair bilgiler sunması beklenen ve yaklaşık 30 yıllık bir çalışmanın ürünü olan teleskop, büyük boyutları sebebiyle roketin içine katlanarak yerleştirildi.

18 tane altıgen aynadan oluşan Webb Uzay Teleskobu, Hubble Uzay Teleskobu’na gore ortalama 7 kat daha fazla ışık toplayabilecek. Uzay teleskobu bununla birlikte Hubble’dan çok daha uzak bir konuma gönderilecek. Şimdiye kadar geliştirilen en büyük uzay teleskobu olan Webb, Dünya’dan yaklaşık 1.5 milyon kilometre uzakta olan ve L2 olarak malum ikinci Lagrange noktasında görev meydana getirecek. Teleskobun vazife yapacağı konuma ulaşması ise 29 gün sürecek.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
James Webb Uzay Teleskobu fırlatıldı: Şimdiye kadarki en güçlü teleskop
Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!