indir-3-2

İsveç’ten Sonra Finlandiya da Moderna Aşısının Kullanımını Durdurdu

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İsveç, 6 Ekim Çarşamba günü aldığı bir kararla 30 yaş altı için Moderna COVID-19 aşısının kullanımını kalpte oluşan yan etkiler sebebiyle durdurduğunu açıklamıştı. Şimdi de Finlandiya benzer bir karar aldığını duyurdu. Geçtiğimiz günlerde yapılan bir açıklamaya göre Moderna COVID-19 aşısının genç erkeklerde kullanımı kalpte oluşan yan etkisinde bırakır sebebiyle durduruldu.

Finlandiya sağlık Enstitüsü müdürü Mika Salmien tarafınca meydana getirilen açıklamalarda 1991 sonrası doğan tüm erkeklerde Moderna aşısının durdurulduğu, bunun yerine Pfizer/BioNTech aşısının kullanılacağı belirtildi:

“Finlandiya, Norveç, İsveç ve Danimarka’yı kapsayan bir araştırma, Moderna COVID-19 aşısının 30 yaş altı erkeklerde miyokardit (kalp kası iltihabı) oluşma riskini artırdığı gözlemlendi.” Enstitü bunlara ek olarak, yapılan araştırmanın önümüzdeki haftalarda yayınlanacağını ve verilerin Avrupa İlaç Ajansı’na gönderileceğini belirtti.

Uzmanlar bu karara katılmıyor

ABD, Avrupa Birliği ve Dünya sağlık Örgütü’nden yetkililer ise mRNA teknolojisine haiz aşıların yararlarının risklerinden daha fazla olduğunu açıkladı ve ülkelerin kararlarına katılmadıklarını belirtti.

Bir Moderna sözcüsü ise ülkelerin kararları hakkında, “Bunlar hafifçe vakalardır, bireyler standart tedavi ve istirahatten sonra iyileşme eğilimindedirler. COVID-19’a yakalananlarda miyokardit oluşma ihtimali daha fazladır, aşı olmak ise bundan korunmanın en iyi yoludur.”

İtalya sağlık Bakanı da bu konu hakkında konuşanların olur arasındaydı. Bakan Roberto Speranza gazetecilere verdiği demeçte, Moderna aşısını askıya almayı planlamadıklarını belirtti ve Avrupa ülkelerinin daha koordineli çalışması icap ettiğini vurguladı.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!