indir-1-1

İrlanda’dan Apple ve Google Gibi Şirketleri Etkileyecek Kritik Karar

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İrlanda, Apple ve Google gibi büyük şirketlere uygulanan düşük vergi politikasına son verileceğini duyurdu. Dün meydana gelen açıklamalara gore OECD (ekonomik kalkınma ve ortaklaşa iş örgütü) anlaşmasına katılan şirket, uzun bir süredir 750 milyon Euro küresel geliri aşan şirketlerden alınan yüzde 12.5 vergi oranını yüzde 15’e yükseltecek.

Büyük şirketleri etkileyecek

İrlanda, ilk aşamada anlaşmayı kabul etmeyen dokuz ülkeden biri olsa da, aylarca süren tartışmalar ve baskılar sonucunda geri adım attı. 2023 yılında yürürlüğe girmesi beklenen yeni anlaşma, ortalama 100.000 çalışanı olan 56 İrlandalı çok uluslu şirkete ve ortalama 400.000 kişiyi istihdam sağlayan 1.500 yabancı çok uluslu şirkete uygulanacak.

İrlanda Maliye Bakanı Paschal Donohoe, anlaşmanın ülke çıkarlarına iyi hizmet ettiğinden emin olduklarını ve yüzde 15’lik vergi oranının yakın gelecekte değişmeyeceği hakkında güvence verdi. Ayrıca istikrar ve kesinlik sağlanacağını düşünen Donohoe, yeni anlaşmanın uluslararası vergi kurallarında düzeltim yapmak için önemli bir kilometre taşı olduğunu düşünüyor.

Apple için durumlar kötüleşiyor

Yeni anlaşmanın yanı sıra, Apple’ın vergiden kaçınmak için İrlanda ve Hollanda’daki gayrimenkuller üzerinden deniz aşırı gelire para yatırarak yılda 9 milyar dolar tasarruf sağladığı söyleniyor. Şirketin verdiği sayıların düşük olduğunu düşünen Avrupa komisyonu, Apple’ın 14.4 milyar dolar vergi iadesi yapmasına karar verdi.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!