YOUT

Influencer Reklamlarına Düzenleme

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sosyal medyadan ünlüleri, çeşitli markalarla iş birliği yaparak para kazanıyor. Ancak sosyal medyada diğer reklam mecralarının aksine çoğunlukla örtülü reklam yapılıyor. Reklam olmasına karşın reklam olduğu belirtilmeden ve sanki kendi satın aldığı bir ürün hakkında düşüncesini belirtiyormuş şeklinde paylaşımlar yapılabiliyor. Bu vaziyet tüketicinin yanılmasına neden oluyor. Tecim Bakanlığı konu hakkında resmi düzenleme yaptı.

Ticaret Bakanlığı tarafından “Sosyal Medya Etkileyicileri tarafından meydana getirilen Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Hakkında Kılavuz” yayımlandı. 13 maddeden oluşan bu kılavuzda paylaşımların iyi mi yapılması gerektiği ve nelerin yasak olduğu hakkında detaylı bilgiye yer verildi.

Kılavuzdaki maddelere uyulmaması durumunda hem paylaşımı yapana bununla beraber reklam verene ceza kesilecek. Esasındaki bu kılavuzda belirtilen hususlar önceden de yasaktı sadece kılavuzla beraber neyin yasak olduğu detaylı bir halde açıklanmış oldu.

Influencer kelimesi Türkçeleştirildi: Sosyal Medya Etkileyicisi

toplumsal medyada deneyimlerini paylaşarak kazanç elde eden ünlülere Influencer adı veriliyor. Ticaret Bakanlığı, Influencer terimini Türkçeleştirdi ve “toplumsal medya etkileyicisi” olarak dedi. Toplumsal medya etkileyicisi tanımının kapsamına yalnızca bireysel değil firma hesapları da giriyor.

Ticaret Bakanlığı’na bakılırsa sosyal medya etkileyicisinin tarifi şöyle:

 “toplumsal medya hesabı üzerinden kendisine ya da reklam verene ilişkin bir mal veya hizmetin satışını ya da kiralanmasını sağlamak, hedef kitleyi oluşturanları bilgilendirmek yada ikna etmek amacıyla pazarlama iletişiminde bulunan fert”

Reklam bulunduğunu belirtmek mecburi

Herhangi bir şekilde bir markayla iş birliği varsa söz konusu paylaşımda reklam bulunduğunu belirtmek mecburi.

Instagram Hikayeleri, Instagram gönderisi, Facebook gönderisi, Twitter gönderisi gibi paylaşımlarda reklam veren marka adıyla beraber şu etiketlerden minimum birine yer vermek şart:

 • #Reklam
 • #Reklam/Tanıtım
 • #Sponsor
 • #İşbirliği
 • #ortaklaşa iş
 • “@[Reklam veren] ile ortaklaşa iş”
 • “@[Reklam veren] tarafınca sağlandı.”
 • “@[Reklam veren] tarafınca hediye olarak alındı.”

YouTube, Instagram IG TV gibi video paylaşım platformlarında video içinde, başlıkta yada açıklama kısmının başlangıcında şu etiketlerden minimum birinin kullanılması gerekiyor:

 • “Bu video [reklam veren] reklamlarını içermektedir.”
 • “Bu video, [reklam veren] ile ücretli işbirliğini içermektedir.”
 • “[Reklam veren]’in destekleri ile.”
 • “Bu ürünleri [reklam verenden] armağan olarak aldım.”
 • “Ürünleri bana gönderilmiş olduğu için [reklam verene] teşekkürler.”

Podcast yayınlarındaki iş birliklerinde kullanılması gereken etiketler şunlar:

 • “Bu podcast, [reklam veren] hakkında reklam ihtiva eder.”
 • “Bu podcast, [reklam veren] ile ücretli bir işbirliğinden oluşmaktadır.”
 • “[Reklam veren]’in destekleri ile.”
 • “Ürünleri (podcastimde bahsettiğim) [reklam verenden] armağan olarak aldım.”

Yanıltıcı paylaşımlara yer yok

sosyal medya reklamlarında öteki mecralardaki reklamlara göre tüketiciyi daha fazla yanıltıcı reklamlar olabiliyor. Bununla ilgili çeşitli zorunluluklar getirilerek yanıltıcı reklamların önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Reklam paylaşımı yapanların hemen hemen deneyimlemediği bir ürünü deneyimlemiş algısı yaratacak şekilde paylaşım yapması yada ürünü onaylaması yasaklandı. Aynı şekilde kendine armağan edilmiş bir ürünü satın almış izlenimi oluşturarak paylaşım yapılmasına da engel getirildi.

Nesnel, ölçülebilir, nesnel verilere dayanmayan, ispatı mümkün olmayan araştırmalar yada kontrol sonuçları hakkında görüş belirtilemeyecek.

Paylaşımlarda herhangi bir efekt veya filtre kullanılması durumunda görüntüde filtre olduğunun açık bir şekilde belirtilmesi isteniyor. Böylelikle ürünün renk ve görünümünde oynamalar yapılmasının önüne geçilecek. Ayrıca düzmece kullanıcılarla yorum ve etkileşim yapılması kesinlikle yasaklandı.

Herhangi bir ürün yada hizmetin sağlığa etkisi hakkında fikirde bulunmak yasaklandı. Eczanelerde dahil olmak üzere sıhhat kuruluşları tarafından sunulan ürünler hakkında paylaşım yapılmayacak.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!