featured

İlk Türk Astronot için kaç kişi başvurdu

Türkiye’nin uzaya gidecek ilk feza yolcusu (astronot) olmak isteyen vatandaşlar için online başvurular alınmaya başlandı. 23 Haziran 2022 evveliyatına kadar uzaya.gov.tr adresi üzerinden alınacak başvurular sonucunda 2 aday belirlenecek. Adaylardan biri Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’ncü yılında Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 10 gün süreyle bilimsel araştırmalar yürütecek.

2 milyon 700 bin kişi ziyaret etti

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, uzaya.gov.tr adresi üstünden kaç bireyin başvuru yaptığını deklare etti. İlk günde yoğun ilgi bulan uzaya.gov.tr adresini 2 milyon 700 bin şahıs ziyaret etti. Yaklaşık 27 bin şahıs başvuru için kayıt oluşturdu sadece bütün şartları karşılayarak başvurusunu tamamlayan şahıs sayısı 150 olarak belirtildi.

Uzayda 10 gün duracak

Türkiye’nin ilk feza yolcusu olarak seçilen şahıs önce Türkiye’de sonrasında ABD’de eğitim görecek. Eğitim çalışmalarının tamamlanmasının arkasından Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilecek ve 2023 senesinde uzayda 10 gün kalacak. Uluslararası Uzay İstasyonu’nu bugüne dek 20 değişik ülkeden (büyük kısmı bilim insanı olmak suretiyle) 258 kişi ziyaret etme fırsatı buldu. Şu ana kadar 3 binden fazla gözlem yapılmış oldu. Uzaya gidecek ilk Türk feza yolcusu, kendisinin veya Türkiye’deki öteki bilim adamlarının bilimsel kontrol ve deneylerini istasyondaki yer çekimsiz uzay ortamında test ederek bilime katkı sağlayacak.

Nasıl müracaat yapılır?

Başvuru için uzaya.gov.tr adresinden en geç 23 Haziran 2022 zamanı saat 20:23’a kadar müracaat yapabilirsiniz. Gerekli kriterler, sitede detaylı bir biçimde yazıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
İlk Türk Astronot için kaç kişi başvurdu
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!