featured

İkinci el otomobil satışında fırsatçılığı bitirecek düzenleme

Ticaret Bakanlığı tarafından ikinci el otomobil satışına 6 ay ve 6 bin kilometre şartı getirilmişti. Bugün karar, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

6 ay ve 6 bin kilometre şartı

2. El araba ticaretiyle uğraşanlar, aracın ilk tescil tarihinden itibaren 6 ay ve 6 bin kilometre geçmedikçe satışını yapamayacak. Düzenleme, 1 Temmuz 2023’e kadar geçerli olacak. Bakanlığın bu zamanı 6 aya kadar uzatma yetkisinin olduğu belirtildi. Hal hazırda kendi adlarına tescil taşıtların 15 Eylül 2022’ye kadar satılmasına izin verilecek. Söz konusu taşıtların satışının 15 Eylül 2022’ye kadar gerçekleşmemesi niteliğinde bu taşıtların pazarlaması ve satışı da ilk tescil tarihinden itibaren 6 ay ve 6 bin km. Geçmediği sürece yapılamayacak.

İkinci el sıfır ilanları kalkacak

Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un açıklamasına göre, yeni düzenlemeyle birlikte ikinci el otomobil ilanları içinde “sıfır ikinci el” terimine rastlamayacağız. Yeni araçların alınıp asla kullanılmadan yüksek fiyatlara satılmasının önüne geçilecek. Aşırı ve adil olmayan fiyat artışları ve stokçuluk faaliyetlerinin engellenmesine yönelik Bakanlığa ulaşan taleplerle ikinci el motorlu kara taşıtlarının ticareti ile alakalı yönetmelikte değişim yapıldığı belirtildi. Yeni düzenleme, kamyon, otobüs, kamyonet vb. Taşıt türlerini kapsamıyor. Yalnızca araba ve arazi taşıtlarının pazarlanması ve satışına kısıtlama getiriliyor.

Şikayetler hemen işleme alınacak

Bakanlık tarafından meydana getirilen açıklamada denetimlerin sıkışlaştırılacağı ve vatandaşlardan gelen şikayetlerin ivedilikle işleme alınacağı da belirtildi. Düzenleme ile halihazırda sektörde yaşanmış olan aşırı ve adil olmayan fiyat artışlarının önüne geçilmesi hedefleniyor. Umarız, ikinci el araç satışına yönelik yeni tertip tutarları aşağı çeker.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
İkinci el otomobil satışında fırsatçılığı bitirecek düzenleme
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!