roket

Hızla İrtifa Kaybeden Dev Çinli Roket Türkiye’ye Düşebilir mi?

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çin’in bir süredir konuşulan yörüngedeki devasa başıboş roketi Long March 5B hızla irtifa kaybetmeye devam ediyor. Uluslararası uzay topluluğundan gelen son bilgilere gore roket bu hafta sonu atmosfere giriş meydana getirecek. Roketin hangi konumdan atmosfere gireceği hala tam olarak belirlenebilmiş değil sadece olası bazı tehlikeli bölgeler oluşturulmuş durumda.

Çin, Long March 5B roketini geçtiğimiz ay yörüngeye Tiangong-3 uzay istasyonunu fırlatmak için kullanmıştı. Bu tarz roketler genel anlamda yörüngeye yerleşmeden yüzeye geri dönüp okyanusa iniş yapıyorlar. Ancak Çin burada birazcık sorumsuz bir işe imza atarak Long March 5B’yi direkt yörüngeye ulaştırdı ve ondan sonra gerisini elini eteğini çekip gerisini şansa bırakmayı tercih etti.

Dev roket yörüngede saatte 30 bin kilometreye ulaşan hızlarda hareket etmiş olduğu için bilim insanları iniş konumunu tahmin etmekte zorlanıyor. Ancak 7 Mayıs itibarıyla yapılan son analizlere göre şu anda Long March 5B’nin Hint Okyanusu’na düşmesi umut ediliyor.

Long March 5B’nin yörüngedeki hareketini yakından takip eden Aerospace Corporation’ın birkaç saat önce yayınladığı analizi aşağıda görebilirsiniz. Roketin 9 Mayıs’ta düşmesi bekleniyor.

Haritada beyaz çizgi gece-gündüz ayrımını, mavi çizgiler roketin şu ana kadarki yörünge hareketini, sarı çizgiler tahmini gelecek yörünge hareketini ve çember içine alınan nokta da potansiyel atmosfere giriş pozisyonunu gösteriyor.

Haritan da anlaşıldığı benzer biçimde Türkiye de potansiyel tehlikeli bölgelerden birisi. Ancak şu anki tahminler bu potansiyelin gerçeğe dönüşmeyeceğine işaret ediyor. Dev roket muhtemelen okyanusa çakılacak.

Konuyla ilgili The Guardian’a bazı açıklamalar meydana getiren Harvard astrofizikçisi Jonathan McDowell, “Potansiyel tehlike içeren bir vaziyet. Çin en son bir Long March 5B roketi fırlattığında Fildişi Sahili’ne gökyüzünden yüzlerce metal parçası yağmış ve epey bir bina zarar görmüştü. Roketin büyük bir kısmı atmosfere giriş sırasında yandı ancak yine de yüzeye ulaşan dev metal parçaları vardı. Kimse yaralanmadığı için çok şanslıyız.” ifadelerini kullandı.

21 ton ağırlığında olan Long March 5B, son 20 yılda kontrolsüz bir halde atmosfere dalış icra eden en büyük cisim olacak. Konuyla ilgili bazı açıklamalar meydana getiren ABD, Çin’in alçak Dünya yörüngesinde devasa bir cismi başıboş bırakarak büyük sorumsuzluk yaptığını belirterek, “Bu cismin kimseye zarar vermeyeceğini umuyoruz. Okyanusa veya benzer kimsenin yaşamadığı bir bölgeye düşmesini temenni ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Long March 5B’yi yakından takip ettiklerini belirten ABD Uzay Kuvvetleri ise, “Atmosfere giriş pozisyonunu son birkaç saate kadar kesin olarak bilmemiz mümkün değil. Durumu yakından takip ediyoruz ancak roketi füzelerle vurma şeklinde bir planımız yok.” ifadelerini kullandı.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!