featured

Hırvatistan da euroya geçiyor

Euro Grubu Başkanı ve İrlanda Maliye Bakanı Paschal Donohoe, euro para birimini kullanan Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin maliye bakanlarının Lüksemburg’da gerçekleştirdiği Euro Grubu toplantısı bitiminde açıklamalarda bulundu. Hırvatistan ekonomisinin euroya katılmak için gerekli kriterleri yerine getirmesiyle ilgili olarak AB Komisyonu ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından hazırlanan raporları memnuniyetle karşıladıklarını belirten Donohoe, “Euro Grubu olarak Hırvatistan’ın euro ailemizin 20’nci üyesi olmasını öneri ettik.” dedi.

Hırvatistan, 2023 başında euroya geçecek

Donohoe, söz mevzusu tavsiyenin yarın gerçekleştirilecek Ekonomik ve Mali İşler Konseyi toplantısında resmen kabul edileceğine işaret ederek, Hırvatistan’ın 1 Ocak 2023’ten itibaren euro para birimine geçmesini beklediklerini anlatım etti. Hırvatistan’ın euroya geçiş için lüzumlu tüm kriterleri yerine getirdiğini anlatan Donohoe, Euro Bölgesi’nin bu katılımla daha da güçleneceğini kaydetti.
Bu aşamadan sonra Hırvatistan’ın euroya geçişinin, gelecek hafta Brüksel’de yapılacak AB Liderler Zirvesi’nde onaylanması planlanıyor.

Euro Bölgesi hakkında

Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Hollanda, Avusturya, Belçika, Finlandiya, İrlanda, Lüksemburg ile Portekiz para birimi euronun Ocak 1999’da kaydi olarak yürürlüğe girmesine karar vermiş ve 2002 yılında bu para birimini karar veren AB devletlerinde euro banknot ve bozuk paraları piyasaya sürülmüştü. Başlangıçta 11 ülkenin kullanıma başladığı euroya, 2001 senesinde Yunanistan, 2007 senesinde Slovenya, 2008’de Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ile Malta, 2009’da Slovakya, 2011 yılında Estonya, 2014 senesinde Letonya ve 2015 yılında Litvanya’nın geçişiyle, Euro Bölgesi toplam 19 üyeye ulaşmıştı. Doların arkasından dünyanın en fazlaca kullanılan ikinci biriki para birimi konumunda bulunan euro, “Avrupa Para Birimi”, “ekü” ve “euro” olarak da adlandırılıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Hırvatistan da euroya geçiyor
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!