featured

Getir üç yılda yaklaşık 1,8 milyar lira zarar etti

Kısa sürede Türkiye’de ve yurt haricinde agresif gelişme stratejisiyle büyük pazar payına ulaşan Getir, düşünüldüğünün aksine zarar ediyor. Getir, Türkiye’deki hizmetlerinde son üç yılda 1 milyar 870 milyon TL zarar etti.

Bizim ülkemizde zarar etti

İTO Ticaret Sicil Gazetesi kayıtlarına göre Getir 2020, 2021 ve 2022 (ilk 6 ay) yıllarında sermaye artırımı ve kapital azaltımı formülleriyle toplam 1 milyar 870 milyon TL ziyanı bilançodan temizledi. Öte taraftan bu zararın içerisinde Getir’in n11 ve Moov’u bünyesine katmak için ödediği 50 milyon dolar ve 23 milyon dolarlık yatırım TL karşılığının yer aldığını belirtmekte yarar var.

Yurt dışı bilançosu bilinmiyor

Getir’in yurt dışındaki operasyonlarına dair veriler paylaşılmadı. Getir’in yurt dışına büyük yatırımlar ve büyük reklamlarla girmiş olduğu düşünüldüğünde durumun Türkiye’dekinden pek de değişik olmadığı düşünülüyor. 12 milyar dolar değerlemeye ulaşan ve 9 ülkede faaliyet gösteren Getir toplamda 32 bin kişi istihdam ediyor. Küresel enflasyon nedeniyle yaklaşık 2 ay önce küçülme sonucu alan Getir, çalışanların yüzde 14’ünü işten çıkarmayı planlıyor. Yaklaşık 4480 çalışanın işten çıkarılacağı belirtiliyor. Ayrıca marketing tarafında bazı ödül yada kupon benzer biçimde unsurların da kesileceği tahmin ediliyor. Şimdilik firma herhangi bir pazardan çekilmeyi düşünmüyor. Getir, tıpkı diğer küresel teknoloji girişimleri benzer biçimde yatırımlarla büyüme stratejisini izliyor. Bunun meyvesini önümüzdeki yıllarda alabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Getir üç yılda yaklaşık 1,8 milyar lira zarar etti
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!