indir-4-8

FSM Köprüsü’nde 900 Gün Sürecek Bakım Çalışması

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mega Kent İstanbul’un iki yakasını birbirine bağlayan ana arterlerden kabul edilen Fatih Sultan Mehmet Köprüsü oldukça büyük bir bakım sürecine giriyor. Meydana getirilen açıklamaya nazaran köprünün bakımı için belirlenen süre tam 900 gün.

Bakım çalışmalarında Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün güvertesini tutan asma kabloların tamamı değişecek. Bunun yanı sıra köprünün döşenen malzemelerinin bakımları, asfalt, teknik alanların yenilenmesi, trabzan ve korkulukların onarımı da proje kapsamında yapılacak. Bu çerçevede hazırlanan FSM Köprüsü Askı Halatlarının Değiştirilmesi Boğaz Köprülerinin eksik Kalan İşlerinin tamamlanması Yapım İşi” başlıklı ihalenin 6 Temmuz’da yapıldığı belirtiliyor. Meydana getirilen ihale sonucu proje, 508 milyon 312 bin liraya Japon IHI Infrastructure ile Makyol İş Ortaklığı’na verildi.

Japon şirket, 7 Şubat 2024’te tamamlanacak çalışma için şunları söyledi:

“2013 yılında meydana gelen, ‘Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin Büyük Onarım ve Yapısal Güçlendirilmesi İnşaat İşleri’ sırasında FSM’de hasarlı askı kabloları tespit edildi ve ciddi hasar gören kabloların bir kısmı acil olarak değiştirildi. Bu tespitin peşinden köprünün tüm askı kablolarının genel denetimi yapıldı. Sonuç olarak Karayolları Genel Müdürlüğü köprünün tüm askı kabloları için askı kablo değişiminin lüzumlu olduğunu anladı ve projeyi gerçekleştirmeye karar verdi.”

İmzalanan sözleşmeye nazaran resmen başlamış olan inşaatla ilgili hemen hemen Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve Karayolları Genel Müdürlüğü’nden açıklama gelmedi. Köprü tamamen kapatılacak mı yoksa kısıtlı bir şekilde akışa izin mi verilecek hemen hemen belli değil. Ancak her koşulda İstanbul trafiği durumdan kötü etkilenecek.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!