indir-7

Fenix, Yerli Scooter Girişimi Palm’ı Satın Aldı

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul ve Mersin’de hizmet veren elektrikli scooter paylaşım girişimi Palm, Birleşik Arap Emirlikli Fenix’e satıldı. Palm, isim değiştirerek Fenix adıyla İstanbul ve Mersin’de hizmet vermeye başladı.

Fenix, Palm’ı satın almak için 5 milyon dolar (yaklaşık 41 milyon TL) ödedi. Palm’ın garajındaki ortalama 1500 tane scooter Fenix’e devredildi. Ek olarak Palm, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan 5 yıllık e- scooter operatörü lisansı almıştı. Fenix bu lisansa kısa yoldan haiz olmuş oldu.

Fenix hizmet verdiği ülke sayısını 5’e, şehir sayısını 13’e yükseltti. Dubai merkezli Fenix şu anda Türkiye’nin yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Bahreyn ve Suudi Arabistan’da scooter taşımacılığı hizmeti veriyor. Ayrıca Dubai’de scooterlar ile çevrimiçi market teslimatı yapıyor.

İstanbul’a Ar-Ge merkezi kurmayı planlıyor

Dubai merkezli şirket İstanbul’a bir Ar-Ge merkezi kurmayı, bu merkezde Türkiye pazarı için yenilikçi teknolojiler geliştirmeyi ve Orta Doğu’ya yazılım ihracatı yapmayı hedefliyor. Yerli üretim avantajları da değerlendirilecek.

Palm Kurucu Ortağı ve CEO’su Berhan Gökşin, “Palm’ı Türkiye’yi mobiliteyle buluşturmak ve farklı ulaşım modelleri geliştirmek için kurduk. İki senelik sürede binlerce kullanıcı ile 700 binden fazla yolculuk gerçekleştirildi. Hayalimizde hep Palm’ı Türkiye dışına taşımak vardı” dedi.

Fenix Kurucu Ortağı ve CEO’su Jaideep Dhanoa, satın almaya ilişkin yaptığı açıklamada, “Türkiye pazarı mikromobilite yatırımına hazır bir pazar. 83 milyon nüfusun, yüzde 75’i kentlerde yaşıyor. Bir milyon ya da daha fazla nüfusa sahip 20 şehir var. Toplu taşıma çok gelişmiş durumda ve farklı taşıma araçlarıyla destekleniyor. Aynı şekilde, pazarın olağanüstü kabiliyet tabanı ve üretim gücü göz önüne alındığında, Türkiye’de çok büyük bir inovasyon potansiyeli görüyoruz. Türkiye’nin yakın zamanda çıkarmış olduğu elektrikli scooter paylaşımı yönetmeliği de son aşama ileri. Bunlar bizim yatırım yaparken değerlendirdiğimiz temel unsurlar” dedi.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!