indir (3)

Fatih Sondaj Gemisi, Türkali-4’te Sondaja Başladı

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin yakın sulardaki doğal gaz ve petrol arama çalışmaları devam ediyor. Fatih Sondaj Gemisi, Sakarya Gaz Sahası’ndaki yeni tespit kuyusu Türkali-4’te sondaja başladı.

Türkali-4 kuyusu, geçen yıl keşfedilen 405 milyar metreküp organik gazın olduğu Tuna-1 kuyusuna yakın sayılabilecek bir konumda. TPAO tarafından yürütülen sondaj çalışmaları neticesinde Karadeniz’de şu ana kadar toplam 540 milyar metreküp organik gaz ortaya çıkarıldı. Fatih Sondaj Gemisi daha önce yakın bölgede Türkali-1, Türkali-2 ve Türkali-3 kuyularında sondaj gerçekleştirmişti. 28 Temmuz’da Türkali-2 kuyusunda ilk kuyu akış testi başarıyla tamamlandı.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) internet adresinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Keşfin Fatih’i, Türkali-4’te! Fatih Sondaj Gemisi yeni tespit kuyusu Türkali-4’te sondaja başladı.”

Fatih Sondaj Gemisi özellikleri

Fatih Sondaj Gemisi, Karadeniz’de 540 milyar metreküpün keşfedilmesinde kullanıldı. Fatih, 2017 senesinde Norveçli bir şirketten satın alındı. Daha önceki adı Deepsea Metro II olan vapur, 2011’de Hyundai Heavy Industries isminde güney Koreli şirket tarafınca inşa edildi.

Fatih gemisi, 6. Nesil üst düzey teknolojiye sahip ve aktif konumlandırma sistemi sayesinde 6 metre yükseklikteki dalga uzunluğunda bile durağan kalarak operasyonlarını sürdürebiliyor. 12 bin 300 metre derinlikte sondaj yapabilme becerisine haiz.

Çevreci operasyon yapabilen Fatih Sondaj Gemisi; çift kuleli tasarımı sayesinde eş zamanlı 2 sondaj operasyonunu daha hızlı ve ekonomik sürdürebiliyor. 4 tane lojistik vinç ve 6 tane operasyon vinci bulunuyor. Gemi, deniz tabanını gözetleyebilen uzaktan kumanda edilebilir iki su altı robotik denizaltı aracını bünyesinde bulunduruyor. 2 helikopter ve 3 destek gemisine sahip olan gemi, 6 metrelik dalgada dahi bulunduğu konumdan en fazlaca 50 santimetre sapıyor. Fatih Sondaj Gemisi, 210 kişilik personel kapasitesine sahip.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!