featured

Facebook’a İngiltere’de 3,1 milyar dolarlık dava açıldı

Facebook’un çatı şirketi Meta, 44 milyon kullanıcının kişisel verilerini kullanarak pazar hakimiyetini fenaye kullandığı gerekçesiyle İngiltere’de bir toplu davayla karşı karşıya kaldı. Rekabet yasasını ihlal etmiş olduğu iddia edilen şirketin, toplamda 2,3 milyar sterlin (3,1 milyar dolar) tazminat ödemesi isteniyor.

‘Topladığı verilerle milyarlarca dolar para kazandı’

Meta’ya açılan taminat davasında, feysbuk’un 44 milyon İngiliz kullanıcısına Ekim 2015 ve 31 Aralık 2019 senelerı içinde verilerinin kullanımı için tazminat ödemesi gerektiği belirtiliyor.

Davayı açan rekabet hukuku uzmanı Dr. Liza Lovdahl Gormsen: “kurumundan bu yana 17 yıl içinde feysbuk, Birleşik Krallık’ta arkadaşlarınız ve ailenizle tek bir yerde bağlantı kurabileceğinizden emin olabileceğiniz tek sosyal ağ haline geldi. Yine de facebook’un karanlık bir yanı vardı; kendi kişisel verilerini kullanma yetkisi veren sıradan İngilizlere adil olmayan hüküm ve koşullar dayatmak için piyasa hakimiyetini fenaye kullandı. Bu davayı, verilerini feysbuk tarafından istismar edilen 44 milyon İngiliz için milyarlarca sterlinlik zararı güvence altına almak için başlatıyorum.” dedi.

Sunulan raporlarda, feysbuk’un dayattığı şartlarla haiz olduğu veriler sayesinde milyarlarca dolar para kazanılmış olduğuna yer verilerken facebook tarafınca yapılan açıklamada kullananların platformdan kıymet sağladığı için platformun kullandığını ve kullanıcıların hangi bilgilerinin kiminle paylaşılacağı mevzusunda kontrole haiz oldukları söylendi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Facebook’a İngiltere’de 3,1 milyar dolarlık dava açıldı
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!