featured

Evrenin şimdiye kadarki en büyük ve en ayrıntılı 3D haritası oluşturuldu

Karanlık Enerji Spektroskopik Enstrümanı (DESI) tarafından elde edilmiş veriler sayesinde şimdiye kadar evrenin en büyük ve en detaylı üç boyutlu haritasını oluşturuldu. Araştırmacılar, DESI’den toplanan verilerin 7 aylık bir çalışmanın sonucu bulunduğunu söylerken bunun hemen hemen başlangıç olduğunu belirtti.

Bilinmeyenleri keşfetmek için ilk adım atıldı

DESI’den alınan verilerle oluşturulan üç boyutlu haritada her renkli nokta, yüz milyarlarca yıldızdan oluşan bir galaksiyi temsil ediyor. DESI, galaksilerin renk tayfları hakkında ayrıntılı veriler toplayarak onların ne kadar uzakta bulunduğunu ortaya çıkarabiliyor. Daha uzak galaksilerden gelen ışıkların dalga boyları daha uzun olduğundan tayfın kırmızı kısmında yer alıyorlar. Üç boyutlu haritalama için kullanılan bu verilerden yola çıkarak daha uzaktaki galaksiler daha kırmızı görünüyor.

Dünyanın sol altta yer aldığı görüntüde ortalama 7,5 milyon galaksi içeriyor. Araştırmacılar, her ne kadar bir başlangıç olarak sunulsa da mevcut görüntünün astronomlar için önemli bir veri kütüphanesi oluşturduğunu söylüyor.

Arizona’daki 4 metrelik Mayall Teleskobu üzerine kurulan DESI, en büyüğü 1,1 metre çapında olan altı kırılgan mercekten oluşuyor. Işık, bu merceklerden geçerek kabloları 10 mikron hassasiyetle yerleştirebilen 5.000 robotik konumlandırıcı tarafınca denetim edilen bir dizi fiber optik kablo tarafından yakalanılarak analiz için onu oluşturan renklere ayıran 10 spektrografa gönderiliyor.

Şimdilik 7,5 milyondan fazla galaksinin görüntülendiği projeye her ay 1 milyonun üzerinde yeni galaksi ekleniyor. 2026 senesinde proje tamamlandığında çeşitli kozmoloji ve astrofizik araştırmalarına olanak tanıyacak 35 milyondan fazla galaksi projede yer alacak. Sunulacak olan veri kütüphanesi, galaksiler, kara delikler, kuasarlar ve karanlık enerji gibi bir çok mevzuda detayları ortaya çıkaracak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Evrenin şimdiye kadarki en büyük ve en ayrıntılı 3D haritası oluşturuldu
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!