featured

Einstein’ın notları rekor fiyata satıldı

Dünya tarihinin en büyük kuramsal fizikçilerinden kabul edilen Albert Einstein’ın kendi elleriyle yazdığı notlar, Paris’te yapılan bir açık artırmada üstün dereceli fiyata satıldı. Alman fizikçinin izafiyet teorisini nasıl hazırladığını gösteren bu notların beklenenden dört kat daha çok bir fiyata, 13 milyon dolara satıldığı ifade edildi. Notları alan kişiın kim olduğu veya hangi ülkeden olduğu ile ilgili ise herhangi bir teferruat paylaşılmadı. Ek olarak uzmanlar tarafından meydana getirilen açıklamalarda Einstein’ın el yazması notları, “Şimdiye kadar müzayedeye çıkan en kıymetli Einstein notları” olarak nitelendirildi.

1913 ve 1914’te yazıldı

Satılan belgenin 54 sayfalık el yazması notlar içerdiği belirtildi. Açıklamalara göre rekor fiyata satılan ve izafiyet teorisi ile ilgili biçimüllere sahip olan notlar, 1913 ve 1914 senelerında Einstein ve yakın arkadaşı Michele Besso tarafından yazıldı.

Açık artırmayı düzenleyen müzayede evinde bulunan yetkililer de yapılan açıklamalarda bu kıymetli belgelerin Besso sayesinde günümüze kadar korunabildiğini belirtti.

Einstein’in çalışmaları daha önce de açık artırmaya çıkarılarak satılmıştı. Ünlü fizikçinin “Tanrı Mektubu” isimi verilen ve inanç kavramını irdeleyen yazısı 2018 yılında 2.8 milyon dolara, ‘Mutluluk’ hakkında yazdığı bir başka mektup ise 2017 senesinde 1.56 milyon dolara alıcı bulmuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Einstein’ın notları rekor fiyata satıldı
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!