featured

e-Devlet’e T.C. kimlik numarası kısıtlama özelliği geldi

Çalınan veya kaybolan kimlik kartları vatandaşların başına büyük dertler açabiliyor. Kimlik detayları çalınan ferdin adına şirket kurulması veya bir şirkete ortak edilmesi bunlardan bazıları.

Yurttaşlar bu tür dolandırıcılık eylemlerinden korunmak için T.C. Kimlik numaralarıyla işlem yapılmasını kısıtlayabiliyor. Şimdiye kadar bunun için tecim sicili müdürlüklerine gidip başvuru yapmak gerekiyordu. Artık T.C. Kimlik no engelleme özelliği e-Devlet platformuna entegre edildi.

Böyle bir durumda vatandaşların kimlik no ve şifrelerini kullanarak e-Devlet platformuna giriş yapması ve aşağıdaki adımları izlemesi yeterli:

e-Devlet’te T.C. Kimlik no engelleme iyi mi yapılır?

“Kurumlar” menüsünden tecim Bakanlığı’na ulaşın.
“Ortak / Yetkili Olunmasına Yönelik kısıtlamaİşlemleri(MERSİS)” seçeneğine tıklayın.
Yeni müracaat” seçeneğine tıklayın.
Bilgileri doldurun ve onaylayın.

Yeni özelliğin hem kısıtlama yapmak için bununla beraber kısıtlamayı kaldırmak için kullanılabileceğini söyleyen Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, “bugüne kadar yurttaşlarımız çalıntı, feyk kimlik ve benzeri durumlarda kişilerin iradeleri dışında şirket veya ticari işletmelere ortak/yetkili olarak eklenmelerinin engellenmesi için ticaret sicili müdürlüklerine başvurmakta ve müdürlüklerce MERSİS’teki kimlik numaraları üzerine kısıt konulmaktaydı.

E-Devlet Kapısı üzerinden vatandaşlarımıza sunulan yeni hizmetimiz olan ‘Şirket veya Ticari İşletmelerde Ortak / Yetkili Olunmasının Engellenmesine Yönelik kısıtlama İşlemleri’ sayesinde kişiler e-Devlet Kapısı üzerinden kimlik numaraları üzerine kısıt koyarak şirket ortağı/işletme sahibi yada bir şirket veya işletmede yetkili olarak eklenmesini engelleyebilecekler. İfadelerini kullandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
e-Devlet’e T.C. kimlik numarası kısıtlama özelliği geldi
Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!