indir-8-3

Dünya’daki Bulutlar Küresel Isınmayı Artırabilir

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Araştırmacılar tarafınca meydana getirilen yeni bir çalışmada uydulardan toplanan veriler sonucunda Dünya’daki bulutların küresel ısınmayı şiddetlendirebileceği öne sürüldü. Imperial College London ve East Anglia Üniversitesi’nin beraber yürüttüğü araştırmada bulutların yüzde 97.5 olasılıkla küresel ısınmayı artırabileceği ifade edildi.

Araştırmacılardan Peer Nowack yaptığı açıklamada, “Bulutların küresel ısınma üzerindeki etkilerinde önemli bir ölçüde artış bulunduğunu gösteren kanıtlarımız var. Yüksek kaliteli küresel uydu verilerini kullanarak bu sonuçlara ulaştık” ifadelerini kullandı.

Bulutlardaki değişimler sıcaklıkları artıracak

Araştırmada uydu verileriyle bulutların etkisini gözlemleyebilen bir yöntem geliştirildi. Bu yöntemle gelecekte bulutların düzeninin değişebileceği, güneş ışınlarını daha azca yansıtarak ve sera etkilerini artırarak gezegendeki iklim değişikliğinin ve sıcaklıkların daha da şiddetlenebileceği gözlemlendi.

Araştırmacılardan Paulo Ceppi de bu çalışmanın gelecekte küresel ısınmanın ne biçim bir hâl alabileceğinin görülmesine yardımcı olarak gerekli önlemlerin alınması için önemli bir rol oynayabileceğini açıkladı. 

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!