featured

DSÖ, Maymun Çiçeği hastalığı için küresel acil durum kararı aldı

Maymun Çiçeği (Monkeypox) virüsü artık küresel ölçekte bir tehlike haline gelmiş bulunuyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından kısa bir müddet önce alınan karara gore hastalık için küresel acil vaziyet deklare edildi. Alınan kararla birlikte Maymun Çiçeği hastalığı COVID-19 ile aynı ehemmiyet derecesine ulaşmış durumda.

Vakalar buzdağının sadece görünen kısmı

Birleşmiş Milletlere bağlı DSÖ kuruluşu, virüsün 74 ülkeye yayıldığını ve 16.836 vakanın tespit edildiğini bildiriyor. Yale Üniversitesi’nde halk sağlığı ve epidemiyoloji profesörü olan Albert Ko, tespit edilen vakaların buzdağının ancak gözüken kısmı bulunduğunu söylüyor. Ko’ya gore Avrupa ve ABD’de ki salgınları durdurmanın artık fazlaca geç. Öte yandan virüsün yetersiz kaynaklara sahip fakir ülkelere büyük zararlar vermeden ilkin durdurulabileceği aktarılıyor.

Virüsün iki türü var

Maymun Çiçeği virüsünün insanlarda görünen iki türü olduğu bildiriliyor. Bunlardan yüzde 10 ölüm oranına sahip olan türü şu anda ancak Afrika’da tespit edilmiş durumda. Dünya genelinde salgını tetikleyen versiyonu ise nadiren ölümcül olan hafifçe bir tür. Virüsün her iki versiyonunda da vücutta ateş ve ağrılara niçin olan kızarıklıklar oluştuğu gözlemlenmekte. Bilim insanları Maymun Çiçeği virüsünün enfekte kişiyle münasebet halinde yada enfekte kişinin vücut sıvılarıyla bulaştığına dikkat çekiyor.

Maymun Çiçeği tedavisi var mı?

Maymun Çiçeği hastalığı esasında yeni bir virüs çeşidi değil. İlk olarak insanlarda 1970 yılında görülmüş olan rahatsızlık için antiviral ilaçlar ve aşılar mevcut. Amerika ve Avrupa’da virüs hafif seyrediyor ve buradaki ülkelerin aşılara erişimi halihazırda bulunuyor. Ancak vakaların daha ciddi olduğu Afrika’da aşı mevzusunda ciddi eksikliklerin olması kaygı verici. Başka bir kaygı ise aşı arzının halihazırda azca olması. Bu tebliğ ile birlikte acil durumun ilan edilmesinin, risk atlında olmayan kişilerde bile aşı talebi oluşturabileceği belirtiliyor. Bununla birlikte DSÖ genel direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Dünyaya hızla yayılan, hakkındaki oldukça az şey anladığımız ve kriterleri karşılayan bir salgınımız var” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
DSÖ, Maymun Çiçeği hastalığı için küresel acil durum kararı aldı
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!