featured

Doğal gaz faturalarına iklim düzenlemesi gelebilir

Yeni yılda Doğal gazda kademeli tarife uygulamasına geçilmesi planlanıyor. AK Parti’nin planladığı kanun teklifine bakılırsa doğal gazda iklim şartları ve bölgelerin tükettiği miktara bakılırsa fiyatlandırma uygulamasına geçilebilir. İlgili teklifin yeni yılda TBMM gündemine getirileceği belirtiliyor.

Elektrikte tüketim miktarına göre fiyatlandırma sistemini hayata geçirmek isteyen AK Parti, doğalgazda ise bölge bölge, şehir şehir farklı fiyat tarifesi yürütmek istiyor. Doğal gazın çok tüketildiği şehirlerde ücret daha düşük, organik gazın az tüketildiği ılıman şehirlerde ise ücretin daha yüksek olması planlanıyor. Ücretlendirme konusunda Enerji Bakanlığı ile organik gaz dağıtım şirketlerinin yapacağı teknik çalışma sonucunda aşama belirlenecek.

Türkiye Gazetesi’nde belirtilene nazaran AK Parti kaynakları “Kars’ta bir ayda tüketilen doğalgaz, Antalya’da kim bilir bir yılda tüketilmiyordur. Tüm iller için ilk kademeyi örneğin 100 birim olarak belirlerseniz, kışı hafif geçiren yerler hep düşük kademeden satmaya ödeyecektir. Çünkü doğudaki bir ilde tüketilen doğalgaz ile Akdeniz’deki tüketim aynı olmayacaktır. Adana’da oturan biri doğudaki bir ilden çok daha azca tüketecek ve tüketim miktarı az olacağı için sürekli düşük kademeden ödeme yapacaktır. Bu adaletsizliğe yol açar” değerlendirmesini yaptı.

Sıcak şehirlerdekilerin elektrik ve Doğal gaz faturaları artacak

Doğal gazda iklimi nazaran tarifelendirilme yapılacak sadece elektrikte bu şekilde bir uygulama olmayacak. Elekrikte çok tüketen, daha çok satmaya ödeyecek. Doğal gaz ve elektrikte kademeli tarifeye geçilirse sıcak şehirde yaşayanlar negatif etkilenecek. Kışın pahalı Doğal gaz tarifesi uygulanacak. Yaz aylarında da klimanın etkisiyle elektrik tüketimimi artacak ve daha pahalı elektrik tarifesi uygulanacak. Sıcak şehirdekiler diğer şehirlere göre yazın elektriği, kışın organik gazı daha pahalıya kullanacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Doğal gaz faturalarına iklim düzenlemesi gelebilir
Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!