featured

Daimler Truck, elektrikli eEconic’in seri üretimine başladı

Araç filosunu elektrikli hale getirme çalışmalarını hızlandıran Daimler Truck, belediye hizmetleri kapsamında kullanılması öngörülen Mercedes-Benz eEconic’in seri üretimine Wörth üretim tesisinde başladı. EActros’tan sonrasında batarya elektriğiyle çalışan Mercedes-Benz yıldızını taşıyan ikinci kamyon olan eEconic’in, 2022’nin Mayıs ayından beri müşterilerle uygulama testleri gerçekleştiriliyor. Daimler Truck’ın seri üretimini gerçekleştireceği ilk araç, Danimarka’da atık toplama sektöründe etkinlik gösteren Urbaser A/S’ye isimli şirkete teslim edilecek. Üretim bantlarından inecek seri üretim araçlar, sene süresince öteki müşterilere kademeli olarak teslim edilecek. EEconic, içten yanmalı motorlarla çalışan kamyonlarla paralel olarak ve elastik bir halde mevcut Mercedes-Benz Özel Kamyon seri üretim hattında yapım edilecek. Aracın büyük bir kısmının montajı yapıldıktan sonrasında elektrikli hale getirme işlemleri Geleceğin Kamyon Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

EEconic ile belediyeler karbon nötr hizmetler sunabilecek

Daimler Truck’ın batarya elektriğiyle çalışan ikinci kamyonu olan eEconic, temel teknik özellikleri bakımından büyük seviyede eActros ile aynı özelliklere sahip. Atık toplama kamyonu olarak kullanımı öngörülen eEconic, bir Econic kamyonun halihazırda izlediği aynı atık toplama güzergahlarının büyük çoğunluğunu ara şarj işlemi yapılmadan tek vardiya esnasında izleyecek biçimde tasarlandı. Aracın sahip olduğu elektrikli güç alıntılama organları, araç kabininin zemin seviyesinde uygulanmasını olası hale getiriyor. Bu sayede, kabin arasında davranmak kolaylaşıyor ve bu vaziyet özellikle sürücünün trafik içerisine karışmadan, sürücü koltuğunun diğer tarafında bulunan katlanır kapıdan aracı terk etmek istediğinde avantaj sağlıyor. Geleneksel Econic araçlara bakılırsa diğer bir önemli gelişme de eEconic’in sahip olduğu çağdaş ve kullanımı rahat multimedya şoför kokpiti. Öne çıkan öteki bir ekipman da panoramik cam; kaplamalı ve ısıtmalı Thermocontrol özellikli ön cam, ek olarak hava koşullarına bağlı olarak buğu oluşumunu önlüyor ve aracın etrafındaki yol görüş açısını daha iyi duruma getiriyor. Kaplamalı ön cam, vasıta kabininin iç kısmının güneşte aşırı ısınmasını da önlüyor. EEconic araçlarda standart olarak bulunan S1R Yan Koruma Asistanı (SA) ve beşinci nesil Aktif Fren Asistanı da (ABA) şehir içi trafikte çok mühim bir güvenlik avantajı sağlıyor.

Daimler Truck’ın karbon etkisiz ulaşım yolculuğundaki kilometre taşlarından biri eEconic’in seri üretimine başlanması, Daimler Truck’ın karbon nötr ulaşım yolculuğundaki kilometre taşlarından birini temsil ediyor. Şirket, ticari araç sektörünün karbon nötr dönüşümüne katkıda bulunmak amacıyla 2050 yılına kadar karbon yansız ulaşım araçlarını yola çıkmaya hazır hale getirmeyi hedefliyor. Bu kapsamda Daimler Truck, 2039 yılından itibaren Kuzey Amerika, Avrupa ve Japonya’yı kapsayan ana satış bölgelerinde ancak karbon nötr araçları satmayı amaçlıyor.

EEconic teknik özellikleri

  • Azami hız: 89 km/s
  • Batarya: 3 adet lityum iyon batarya paketi ile 336 kWsa kapasite
  • Şarj: 160 kW DC hızlı şarj ile ortalama 75 dakikada %20-%80 dolum
  • Menzil: 150 km’ye kadar
  • Şanzıman: 2 oranlı
  • Motor gücü: 330 kW (devamlı), 400 kW (azami)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Daimler Truck, elektrikli eEconic’in seri üretimine başladı
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!