featured

CorPower, hibrit dalga-rüzgar enerjisi için yeni cihazını tanıttı

İsveç merkezli CorPower Ocean, ilk ticari ölçekli Dalga Enerjisi Dönüştürücüsü(WEC) CorPower C4 cihazını tanıttı. Şirket, HiWave-5 projesi kapsamında geliştirdiği yeni çıkan ürünlerini bu yıl içerisinde Portekiz’de okyanusa konumlandıracak.

2025’e kadar ticari üretime başlanılacak

Yenilenebilir enerji üretimi konusunda dalga gücünü, rüzgar ve güneş enerjisiyle rekabet edebilecek bir konuma getirmeyi amaçlayan CorPower Ocean, bu bağlamda yürüttüğü HiWave-5 projesinde gerçekleşen son gelişimleri deklare etti.

10-20 MW’lık CorPack kümelerini oluşturacak olan CorPower C4 cihazı, Portekiz’in Aguçadoura sahilinde dört sistemli bir dalga dizisinin bir parçasını oluşturacak ve dünyanın ilk şebeke bağlantılı dalga çiftliklerinden birisinin oluşturulmasını sağlayacak. Her biri 300kW güç derecesine sahip CorPower C4, kuvvetli ve hafifçe yapısı ile büyük hacimlerde hızlı bir biçimde üretilebilecek. Şirket, CorPack dalga çiftliklerinin minimum görsel etkiye sahip olacağını ve geleneksel bir aleni deniz rüzgar çiftliğine kıyasla okyanus ayak izi başına üç kata kadar daha fazla güç sağlayabileceğini söylüyor. Geliştiriciler, CorPack’in aleni deniz rüzgar altyapısıyla ‘tak ve çalıştır’ uyumluluğu yardımıyla hibrit rüzgar dalgası çiftlikleri kurmak için iki teknolojiyi birleştirmeye olanak tanıdığını söylüyor. CorPower Ocean’ın HiWave-5 projesi için Portekizli elektrik şirketi EDP ve ENEL Green Power ile ortaklık yürüten Simply Blue Group CEO’su Sam Roch-Perks: “Atlantik Okyanusu’nun çok büyük gücünden yararlanmayı, yüzer aleni deniz rüzgar ve dalga teknolojisini sıfır karbonlu elektrik üretmek için bir araya getirmeyi hedeflediğimiz için hibrit dalga-rüzgar çiftliklerine doğru harekette harbiden coşku verici bir aşamadır.” dedi. HiWave-5 projesi kapsamında yeni mamüller bu yıl içinde Aguçadoura’da Atlantik Okyanusu’na konuşlandırılacak. CorPower Ocean, 2024/25 yılına kadar piyasaya sertifikalı ve garantili WEC ürünleri sunarak dalga enerjisini emin bir teknoloji olarak yeşil enerji çözümleri arasında konumlandırmak istiyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
CorPower, hibrit dalga-rüzgar enerjisi için yeni cihazını tanıttı
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!