featured

Clearview AI firmasına bir darbe de Fransa’dan

İnternette paylaşılan öz çekim fotoğraflarını işleyerek 10 milyar fotoğraftan oluşan bir veri tabanına sahip Clearview AI firması geçen yıl siber atakya uğramış ve bir anda gündem olmuştu. Bir önem peşinde koşan hükümetler şimdi yüz çeviri oldu.

Fransa’dan Clearview şirketina darbe

Clearview AI hazırladığı veri tabanını FBI, Macy’s, Walmart ve NBA dahil olmak üzere 2.200’den fazla kuruluş veya organizasyona sumaktaydı. Geçen yılın adım atarında siber atağa uğradığı ve veri tabanına izinsiz erişim sağlandığı ortaya çıkınca işler değişti.

Akabinde Apple tarafında iOS uygulaması askıya alınan şirket Kanada, Avusturalya ve İngiltere tarafınca sualşturuluyor. Soruşturma kapsamında tazminat cezası ve toplanan tüm verilerin silinmesi cezası söz mevzusu.

Şimdi Fransa da devreye girdi. Kişisel verilerin korunması otoritesi ülke sınırları içinde veri toplamayı durdurmasını ve toplanan verilerin de 2 ay içerisinde silinmesini istedi. Ülke çapında on milyonlarca vatandaşın verilerinin toplandığı tahmin ediliyor. Şirket bu yapmış oldurıma uymazsa para cezasına çarptırılacak.

Clearview resmi olarak Fransa’da etkinlik göstermiyor sadece yavaş yavaş Avrupa’da oluşan tepki diğer ülkelere de yansıyacak şeklinde görünüyor. Clearview ise herhangi bir kanun dışı faaliyetlerinin olmadığını ve alınan tüm kararlara uyacağını belirtiyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Clearview AI firmasına bir darbe de Fransa’dan
Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!