INO

Çinli NIO, Avrupa’da Elektrikli Otomobil Satışına Başlıyor

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çinli elektrikli araç üreticisi NIO sonucunda Avrupa pazarına giriş yaptı. Şirket ilk olarak Norveç’te ES8 SUV veET7 Sedan modellerini satışa sunacak. Meydana getirilen açıklamada kafi talep olması durumunda İngiltere pazarına da giriş yapılabileceği açıklandı.

NIO’nun Avrupa’daki ilk pazarı olan Norveç’te ES8 SUV için ön sipariş süreci önümüzdeki temmuz ayında başlayacak. Söz mevzusu model için ilk teslimatların eylül ayında yapılması planlanıyor.  ET7 Sedan ise önümüzdeki yıldan önce satışa çıkmayacak.

Batarya değişim istasyonları da Avrupa’ya geliyor

NIO, Norveç’teki şarj ağının geliştirilmesine de katkı sunacak. Çinli üreticinin yenilikçi batarya değişiklik istasyonları da buna dahil. Bu kapsamda ilk dört istasyonun yıl bitmeden faaliyete alınmış olması planlanıyor. 2022 senesinde 12 istasyon daha kurulacak ve böylece Norveç’in beş şehri içinde ağ oluşturulmuş olacak.

Çinli üreticinin batarya değişim istasyonları çok dikkat çekici. Şirket bu istasyonlar sayesinde müşterilerinin şarj esnasındaki uzun bekleme sürelerinden kurtulduğunu belirtiyor. Otonom sisteme haiz olan bu istasyonlarda sürücü bayağı bir halde aracını servis ünitesine park ediyor. Dolu bataryanın takılması da sadece 3 dakika sürüyor.

Batarya değişiminin mantığı nedir derseniz, NIO müşterileri otomobillerini bataryanın dahil edilmediği, haliyle daha ucuz bir fiyattan satın alabiliyor. Bataryayı ise aylık abonelik şeklinde ücret ödeyerek kullanıyorlar. Bu sayede araçlarını batarya değiştiğinde problem olmuyor.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!