featured

Çinli CATL, Avrupa’nın en büyük batarya fabrikasını Macaristan’da inşa edecek

Çinli batarya üreticisi CATL, cuma günü yapmış olduğu açıklamada, Avrupa’nın en büyük elektrikli araç batarya fabrikasını Macaristan’da inşa edeceğini duyurdu. CATL şirketinin en büyük denizaşırı yatırımı olacak bu tesis, Macaristan’ın doğusunda Debrecen’de inşa edilecek ve yıllık 100 gigawatt saat kapasitede olacak.

5 yılda tamamlanacak

Çinli firma, gerekli onayları aldıktan sonra fabrikanın inşasına bu yıl başlayacağını ve tesisin yaklaşık 5 yıl arasında tamamlanacağını söyledi. 7.6 milyar dolarlık fabrika inşa edildikten sonra; Mercedes-Benz, BMW, Volkswagen ve Stellantis dahil olmak üzere, büyük araba şirketleri için batarya üretilecek. Yeni tesis; Avrupalı ​​araba üreticilerinin kendi pazarlarında elektrikli araçlara geçişi hızlandırmasını, yerel tedarikçilerin pil talebini artırmasını ve üretim darboğazlarından kaçınmak için tedarik anlaşmalarının yapılmasını sağlayacak. Şirketin kurucusu ve başkanı Zeng Yuqun, CATL’nin yatırımının “CATL’nin küresel genişlemesinde devasa bir sıçrama” olacağını söylemiş oldu.

Çin Amerika geriliminden etkilenmiyor

Çinli firma ek olarak, Pekin ve Washington arasındaki gerginliğe karşın, Ford Motor da dahil olmak üzere müşteriler için 2026 yılına kadar Kuzey ABD’da pil üretimi planlarını sürdürüyor .

Macaristan için mühim bir yatırım

Yatırım, Avrupa’da elektrikli araçlar ve piller için önemli bir merkez haline gelen Macaristan için de oldukca mühim. Debrecen, BMW tarafınca inşa edilen bir fabrikaya ev sahipliği yaparken, Audi markasının batı Macaristan’daki Gyor’da bir fabrikası var ve Mercedes-Benz, ülkenin orta kesimindeki Kecskemet’te bir yapınak işletiyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Çinli CATL, Avrupa’nın en büyük batarya fabrikasını Macaristan’da inşa edecek
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!