indir-7-9

Çin, Çizgi Filmlere de Yasak Getirdi

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CNN’in haberine bakılırsa Çin aldığı yeni kararlarla; şiddet ve uygunsuz içeren her türlü çizgi filmi ve TV şovunu yasakladı. Uzmanlara bakılırsa bu, ülkede eğlence sektörünün hızlı çöküşünün bir parçası.

Ulusal Radyo ve tv İdaresi tarafından geçtiğimiz cuma günü geç saatlerde yapılan açıklamalarda şu ifadeler kullanıldı: “TV kanalları kötü içeriklere haiz olan programlara direnmeli ve yayınlarını bir tek sağlıklı içeriğe haiz muhteşem çizgi filmlerle sınırlandırmalıdır.

Haberlere gore bu uygulama, açıklamadan daha önce yürürlüğe girmiş. Ülkedeki televizyonlarda yayınlanan “Ultraman Tiga” adlı bir Japon dizisi geçtiğimiz haftalarda yayından kaldırılmış. Devlet tarafından işletilen Global Times gazetesi de bu programın kaldırılma sebebi olarak “şiddet içeren suç unsurları”nı göstermiş. CNN’e gore ülkede birçok insan bu karara tepki gösterdi ve toplumsal medyada 84 milyon insanın paylaştığı bir hashtag oluşturdu.

Daha önce de “Peppa Pig” ve “My Little Pony”nin de dahil olduğu 21 çizgi film yayından kaldırılmıştı. Bunun sebebi olarak da ebeveynlerin “uygunsuz içerik” şikayetleri gösterilmişti.

Ülkede eğlence sektörüne yönelik kısıtlamalar devam ediyor

Bu yasak ülkenin büyük kültürel baskısının bir parçası. Çinli düzenleyiciler bu ay başlangıcında TV şovlarında “sağlıksız içerik” olarak adlandırılan programlara getirilen sınırlamaları artırmıştı. Buna ek olarak da ülkede çocukların video oyunları oynamasını kısıtlanmış ve yeni yasaklar getirilmişti. Uzmanlar, ülkenin bu kararlarının eğlence sektörüne önemli zararlar verebileceğini düşünüyor ve Çin gençliğinin sosyal gelişimini etkileyebileceğinin altını çiziyor.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!