unnamed

Carpe Diem Felsefesi: Anı Yaşa

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Anı yaşamak olarak bilinen Carpe Diem, “günü yakala” olarak Türkçeye çevrilmiştir. Milattan 23 yıl öncesine dayanan bu felsefi akım, Romalı şair Horatius’un yazdığı bir eserin dizelerinde geçer. Anı yaşamak, günü gün etmek, doyasıya yaşamak ve keyfinı çıkarmak anlamlarına gelir. Carpe Diem felsefesi, her daim ölüm gerçeğinin farkında olarak sürenin değerini bilenlerin ve anı yaşamaya özen gösterenlerin felsefesi olarak da bilinebilir.

Carpe Diem Felsefesi ile yaşamın hazzını Çıkarın!

Günümüzde yaygın olan Carpe Diem çoğu süre asıl anlamından uzaklaşmış ve adeta bir boş vermişlik olarak yorumlanmıştır. Oysa anı yaşamak yarını düşünmeden, umursamazca ve hazcı bir yaşam biçimi benimsemek değildir. Orijinal anlamındaki “Günü yakala, yarına çok az itimat” söylemiyle anlatılmak istenen, geleceği görmezden gelmemek, yarın için bugünden düşünerek harekete geçmek ve yaşanılan anı kıymetlendirmektir. Yarının insanlar için neler getireceği belli değildir. Bundan dolayı anı kıymetli hale getirmek ve umutsuzluğa kapılmadan hayatın hazzını çıkarmak bu akımın en önemli özelliği olarak kabul edilir.

Yaşamı ele alış biçimini kökten değiştiren bu felsefi akım, yaşanılan anın önemini bildiren ve sürenin verimli kullanmayı tembih eden bir görüştür. Carpe Diem felsefesi, yaşamı hoyratça harcamanızı tavsiye etmez. Tersine vaktinizi kendiniz, çevreniz ve insanlık için çalışarak geçirmenizi öğütler. Siz de Carpe Diem felsefesinin gerçek anlamından uzaklaşmadan yaşamınızı yine şekillendirebilir, hayata daha olumlu bir gözle bakarak geleceğinize yön verebilirsiniz.

Yaşamış olduğun Günü Kavra ve Anı Dolu Dolu Yaşa

Carpe Diem anlamı itibariyle temellerini attığı hedonist yaşam felsefesine benzetilebilir. Ancak buradaki ince çizgiye dikkat etmek gerekir. Anı yaşamak felsefesi “Yarını boş ver, yarın için plan yapma, zevk aldığın şeylere yönel ya da günü gününde yaşa” şeklinde bir anlam ifade etmez. Tam aksine, gününü gün etmeyi değil, günü yakalamayı ve anı yaşamayı vurgular.

Şu an ve şimdiyi odak noktası olarak gören Carpe Diem felsefesi ile yaşamınıza yön vermek ve yeni bir başlangıç yapmak ve süre kolay olmayabilir. Bu felsefede önemli olan geçmişe çok fazla takılı kalmadan yaşamak fakat gelecek ile ilgili plan yapmaktan da asla vazgeçmemektir. Dolayısıyla felsefenin özü “Dün sonlanmış oldu, yarın uzakta ve bugün ise andadır.” diyebilmekten geçer.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!