featured

Black Friday bitti, şimdi sıra Cyber Monday’de: Siber Pazartesi nedir?

Kasım ayı indirimleri tüm hızıyla sürerken, Black Friday’in peşinden şimdi de sıra Cyber Monday indirimlerinde. Peki Black Friday’i takip eden ilk pazartesi gününe denk gelen Cyber Monday (Siber Pazartesi) nedir, iyi mi ortaya çıktı?

Cyber Monday nedir? İşte Siber Pazartesi’nin ortaya çıkış tarihi

Türkçe’ye Siber Pazartesi olarak çevrilen Cyber Monday, Black Friday’i takip eden ilk pazartesi gününe atıfta bulunan bir e-ticaret terimidir. İlk defa 28 Kasım 2005’te ortaya çıkan bu terim, adını dünyanın en büyük perakendeciler birliği Ulusal Perakende Federasyonu’nunun paylaştığı bir basın bülteninden aldı. Öyle ki federasyon tarafından paylaşılan basın bülteninde, “yılın en büyük online alışveriş günü: “Cyber Monday” ifadesi yer alıyordu.

Ulusal Perakende Federasyonu’nun neden böyle bir tabir kullandığı tam olarak bilinmiyor. Sadece iddialara bakılırsa 2004 senesinde yapılan bir araştırmada, yılın en büyük online alışveriş gününün Şükran Günü’nden sonraki ilk pazartesi olduğu anlaşıldı. Peki o zamanlar ne oldu da biroldukça ABD vatandaşı Şükran Günü’nünden sonraki pazartesi günü çılgınlar benzer biçimde online alışveriş yaptı?

Bir rivayete gore insanlar hafta sonu mağaza ve avmlerinde gördükleri ürünleri, internette daha ucuz olması sebebiyle online olarak almayı tercih ediyordu. Sadece ortada bir problem vardı. Zira takvimler 2005’i gösteriyordu ve o zamanlar teknoloji bu denli ilerlememişti. Öyle ki bırakın akıllı telefon ve hızlı bilgisayarları, yüksek hızlı web dahi nerede ise yok denecek kadar azca bulunuyordu. Hal bu şekilde olunca da biroldukça ABD’li yavaşlıklarla boğuşmak yerine alışverişlerini pazartesiye erteliyordu. Çünkü biroldukça kişinin iş yerinde çok daha hızlı bilgisayarlar ve yüksek bant genişliğine haiz internet bağlantısı vardı. Bu da Şükran Günü’nü takip eden ilk pazartesi gününde online satışların patlamasıyla sonuçlandı.

Cyber Monday bu yıl 29 Kasım’da

Cyber Monday (Siber Pazartesi), bu yıl 29 Kasım Pazartesi gününe denk geliyor. Son zamanlarda Black Friday indirimlerinin bir uzantısı haline gelen Cyber Monday’de birçok e-tecim sitesi %80’e varan indirimler düzenliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Black Friday bitti, şimdi sıra Cyber Monday’de: Siber Pazartesi nedir?
Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!