indir-4-2

Birleşik Arap Emirlikleri, Kendi Yapay Yağmurunu Yapıyor

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Birleşik Arap Emirlikleri, Dubai’de görülen 50 aşama sıcaklıklara ve ülkede yaşanmış olan kuraklığa karşı önlem alabilmek için 2017 yılında dokuz farklı yağmurlama projesine 15 milyon dolar yatırım meydana getirdiğini açıklamıştı. Pazar günü Birleşik Arap Emirlikleri’nin Ulusal Hava Durumu servisi, yaşanan şiddetli yağışların görüntülerini paylaştı. Paylaşılan görüntülere nazaran, yaşanan yoğun yağış şalelerin oluşmasına sebep olurken, sürüş koşullarının etkilenebileceği kadar yoğun miktarda yaşanıyor.

Projenin tesirleri görülmeye başladı

Yağış miktarını arttırmak ve yağmur üretmek amacıyla yeni sistem, insansız hava çalgıları tarafınca bulutlara elektrik yükü verilmesiyle gerçekleşiyor. Bu sayede statik elektriğin birbirine çekme özelliği gibi bulutların içinde bulunan yağmur damlaları, birbirleri ile birleşerek ağırlık oluşturuyor ve karaya düşüyorlar.

Günümüzde suni yağmur üretimi, gümüş iyodür türünde kimyasalların bulutlara ateşlenmesi ile de yapılabiliyor. Fakat bulutlara elektrik verilme operasyonu herhangi bir kimyasal madde kullanımını gerektirmediği için daha emin bir yöntem olarak biliniyor. Birleşik Arap Emirlikleri meydana getirilen yatırımın yavaş yavaş işleyişini görmeye başladı ve bu yöntemin dünyada kuraklık ile başa çıkmaya çalışan bölgeler içinde ışık tutacağı düşünülüyor.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!