featured

Bilinen en eski teknoloji ansiklopedisinde sırlar açığa çıktı

MÖ 300 yılında yazıldığı belirtilen Kao Gong Ji olarak malum Çince metinde altı kimyasal formül veriliyor. Dünyanın en eski teknoloji ansiklopedisi olarak malum el yazmasında kılıç, çan, balta, bıçak, ayna benzer biçimde öğelerin yanı sıra bunların iyi mi yapıldığına ilişkin bilgiler yer alıyor.

Gizemli bileşenler 100 sene sonra çözüldü

1920 yılından beri araştırmacılar, jin ve xi olarak kaydedilen ana bileşenleri çevirmek için kafa yoruyor. Uzmanlar, bu kelimeleri bronz yapım aşamasında kilit bileşenler olan bakır ve kalay olarak çeviriyor sadece araştırmacılar, bileşenleri yeniden yapmaya çalıştıklarında eski Çin eserlerinde görülen maddenin yerine metalin ortaya çıktığını fark etti. Şimdi, araştırmacılar gizemli bileşenlerin arkasındaki gerçek anlamı doğru bir halde belirlediklerine inanıyor. Jin, çağdaş Çincede altın anlamına geliyor. Ancak eskiden bakır, bakır alaşımı veya sadece metal anlamında kullanılıyordu. Araştırmacılardan birinin açıklamasına gore, bu bileşenler Avrasya’nın en büyük bronz sektöründe kullanıldı.

Madeni paralar da incelendi

Araştırmacılar, ayrıca Kao Gong Ji’nin yazıldığı zamana yakın basılan Çin sikkelerinin kimyasal bileşimini de çözümleme etti. Daha önce araştırmacılar, madeni paraların bakırın kalay ve kurşunla seyreltilmesiyle yapıldığını düşünüyordu. Yeni emek verme, madeni paraların kimyasal bileşiminin biri bakır, kalay ve kurşundan, diğeri bakır ve kurşundan yapılan iki metal alışımın karıştırılmasıyla oluştuğunu ortaya çıkardı. İki araştırmacı, jin ve xi’nin öncesinden karıştırılmış metal alaşımlar olduğu sonucuna vardı. Bulgular, yüzyıllar önce bronz üretiminin saf metaller yerine alaşımları birleştirmeye dayandığını ve metal işlemenin düşünüldüğünden daha karmaşık olduğunu gösteriyor.

Gelecekteki antik araştırmalara ışık tutacak

Araştırmacılar, bu tür analizlerin gelecekte farklı kültürler ve bölgelerden antik madencilikle ilgili başka makalelerin deşifre edilmesinde yarar sağlayacağını belirtiyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Bilinen en eski teknoloji ansiklopedisinde sırlar açığa çıktı
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!