indir-6-2

Bilim İnsanları Dünyanın En Güçlü Camını Geliştirdi

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çin’deki Yanshan Üniversitesi’ndeki bilim insanları Nature Science Review dergisinde yayınlanan araştırmasına nazaran, geçici olarak AM-III adı verilen, bir elmas kadar sert olan bir cam geliştirildi. Araştırmacılara gore bu yeni malzeme, “olağanüstü” mekanik ve elektronik özelliklere haiz. Ayrıca cam, çok güçlü ve kuvvetli olması sebebiyle de güneş pillerinde kullanılabilir. Gösterilen makaleye göre malzemenin sertliği 113 gigapaskal’a (GPa) ulaştı. Elmasın ise aynı testte 50-70 GPa’ya ulaştığı belirtildi.

Bilim insanları çalışmada, “Sonuç olarak ölçümlerimiz, AM-III malzemesinin elmasla karşılaştırılabilir olduğunu ve diğer tüm cam malzemelerden daha sert ve güçlü olduğunu gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Çalışmada, futbol topuna benzeri karbon atomlardan oluşan moleküller (fullerenler) kullanıldı. Bilim insanoğluı fullerenleri kullanarak bir moleküler düzen oluşturdu ve “camsı” malzemeler üretti. Bu düzeni elde etmek için de fullerenler ezildi ve bir araya getirildi. Malzemenin oluşturulabilmesi için moleküllere, gözlem odasında 12 saat boyunca yaklaşık 25 GPa basınç ve 1200 santigrat derece ısı uygulandı ve AM-III üretildi.

Araştırmacılar, çalışmanın önemi ile ilgili şunları söyledi: “Bu tür ultra sert, güçlü, yarı iletken bir malzemenin ortaya çıkması, sıkıntılı pratik uygulamalar için çözüm yolları sunabilir.”

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!