indir-3

Bakanlıktan Kripto Para Yasası İçin Tarih

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gömü ve Maliye Bakan Yardımcısı Şakir Ercan Gül, kripto para düzenlemesi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Gül yaptığı açıklamalarda yatırımcı haklarının korunması, yasa dışı işlemlerin engellenmesi ve kripto para alım satımında denetimi güçlendirecek yasa çalışmasının tamamlandığını ve bu çalışmanın Ekim ayında Meclis’e sunulacağını ifade etti.

Şakir Ercan Gül, Ekim’de Meclis’e sunulacak olan bu son düzenlemenin Batı Avrupa ve Amerika’dakilere benzer bir düzenleme olacağını ifade ederek şunları kaydetti:

Ek olarak Avrupa ülkelerinde olduğu benzer biçimde belirli bir tutarın üzerindeki değerler için vergi alınması ve ek olarak şirketlerde de anapara şartı aranması planlanıyor. Ayrıca çalışmada şu hususlar da dikkat çekmekte:

  • Sistemde yer edinen tüm şirketlere altyapıya uyum sağlamaları için belirli bir süre verilecek.
  • Aracı kuruluş sahiplerinde belirli kriterler aranacak.
  • Güvenlik soruşturma gerçekleştirilecek.
  • Güvence gösterilmesi benzer biçimde koruyucu adımların devreye girmesi planlanıyor.

Ercan Gül, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kripto para düzenlemesine yönelik vekiller tarafınca yöneltilen sorulara da cevap verdi. Gül, kripto paralar ve yasaklar hakkında şunları dile getirdi:

“Yasaklayanlar genelde demokrasi problemi olan ülkeler. Batı Avrupa, ABD’de serbest mekanizmalar var. Bizler biraz daha sıkı bir düzenleme getiriyoruz. Serbest kambiyo rejiminin olduğu bir yapıda üç aşağı beş yukarı Batı Avrupa ya da ABD benzeri düzenleme yapma arayışı içerisindeyiz. Avrupa Birliği’nin bununla ilgili esas düzenlemeleri 2024’te olacak.”

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!